نخست وزیر عراق: گفتگو تنها راه حل عبور از بحران فعلی است
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
نشست کردهای عراق و نماینده سازمان ملل برای بررسی بحران سیاسی بغداد
۱۹ مرداد ۱۴۰۱

درخواست روسیه برای نشست شورای امنیت درباره زاپروژیا

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، یک منبع در نمایندگی روسیه در سازمان ملل گفت: با توجه به حملات اوکراین به نیروگاه اتمی زاپروژیا و پیامدهای فاجعه‌بار احتمالی آن، روسیه درخواست تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل در ۱۱ اوت را مطرح کرده است.

یک منبع دیگر در شورای امنیت سازمان ملل نیز به نووستی گفت که روسیه مایل است رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارشی را پیش از نشست ارائه کند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود در حال تلاش برای سازماندهی بازدید کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از این نیروگاه برای بررسی وضعیت آنجا است.

همزمان وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل باید اطمینان حاصل کند که آژانس بین المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا بازدید خواهد کرد.

ایگور ویشنویتسکی، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: اکنون خیلی چیزها به دبیرخانه سازمان ملل و شخص آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل بستگی دارد، او باید در کنار سایر موارد، مطمئن شود که این بازدید انجام می‌شود. ما از هر طریق ممکن به او کمک خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: روسیه آماده همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی و بازدید ماموران این آژانس از نیروگاه هسته‌ای است.

او ادامه داد: در یک مقطع آماده پذیرش بازرسان بودیم و همه چیز انجام شد، اما اداره امور امنیتی دبیرخانه سازمان ملل اجازه نداد و آژانس نمی‌تواند برخلاف توصیه‌های این اداره عمل کند. لذا این بازدید انجام نشد، اما همه مقدمات و خدمات لجستیکی آماده شد. این برای همه، از جمله رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شگفت‌انگیز بود.

زاپروژیا بزرگترین نیروگاه هسته‌ای فعال در اروپا که در دوران شوروری ساخته شده، در کرانه روخانه «دنیپر» در جنوب غربی شهر زاپروژیا واقع شده است.

این نیروگاه برای نیروهای اوکراین و روسیه از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار بوده و کنترل آن از آغاز جنگ تا کنون مورد مناقشه بوده است.

همچنین کشورهای گروه هفت بیانیه ای مداخله جویانه را در خصوص نیروگاه اتمی زاپروژیا، که به تازگی هدف گلوله باران اوکراین قرار گرفته، صادر کردند.

در بیانیه وزرای خارجه عضو گروه هفت، که روز چهارشنبه بر وب سایت وزارت خارجه آلمان قرار گرفت، با اتخاذ رویکردی مداخله جویانه از روسیه خواست تا کنترل نیروگاه اتمی زاپروژیا و تمامی تاسیسات هسته ای اوکراین را به کی یف واگذار کند.

در بخشی از بیانیه گروه هفت، وزرای امور خارجه کشورهای گروه هفت کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، انگلیس، ایالات متحده آمریکا و نماینده عالی اتحادیه اروپا، ضمن طرح شدیدترین محکومیت خود نسبت به جنگ اوکراین، آن را غیرقابل توجیه خواندند.

آنها از روسیه خواستند تا فوراً نیروهای خود را از مرزهای بین المللی به رسمیت شناخته شده اوکراین خارج کند و به خاک و حاکمیت اوکراین احترام بگذارد.

بیانیه ورزای خارجه گروه هفت می افزاید: ما از روسیه می‌خواهیم که فوراً کنترل کامل نیروگاه اتمی زاپروژیا و همچنین کلیه تأسیسات هسته‌ای در مرزهای بین‌المللی اوکراین را به مالک واقعی خود، بازگرداند تا در خصوص امنیت آنها اطمینان حاصل شود.

این در حالیست که در روزهای اخیر رسانه‌ها و مقامات روسیه بارها اعلام کردند که نیروهای اوکراینی حملات به نیروگاه اتمی منطقه زاپروژیا را افزایش داده و این مسئله احتمال آتش‌سوزی و انفجار این نیروگاه را افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.