مقام ارشد اتحادیه اروپا: مذاکرات وین درباره متن پیش‌نویس توافق پایان یافته است
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
اما و اگرها در مورد مذاکرات وین/سوت پایان مذاکرات با پیشنهادات مورا
۱۸ مرداد ۱۴۰۱

ارزیابی مثبت بانک توسعه آسیایی از رشد اقتصادی اندونزی در سال ۲۰۲۲

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، بانک توسعه آسیایی (ADB – Asian Development Bank) در آخرین گزارش خود ضمن مثبت ارزیابی کردن تحولات اقتصادی اندونزی ، پیش بینی خود برای رشد اقتصادی اندونزی در سال ۲۰۲۲ را از ۵% قبلی (ماه آوریل) به ۵.۲ % افزایش داده است. بانک مذکور این افزایش را منعکس کننده مصرف داخلی قوی و درآمدهای مضاعف ماه‌های اخیرناشی از افزایش قیمت های بالای جهانی کالاهای صادراتی اندونزی عنوان نموده است.

آقای جیرو تومیناگا، مدیربخش اندونزی بانک توسعه آسیایی در این خصوص گفت” فعالیت‌های اقتصادی در اندونزی بحالت عادی(قبل از همه گیری کووید-۱۹)برگشته است این در حالی است که علیرغم افزایش مجدد تعداد مبتلایان به این ویروس و ادامه همه گیری آن، ولی بیماری تحت کنترل می‌باشد.”

مقام مذکور در ادامه اضافه نمود: ” پیش‌بینی می‌شود که بزرگترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی (اندونزی) به دلیل قیمت‌های بالای کالاها، تورم بالاتری را در سال جاری با ۴.۰ درصد تجربه کند و این در حالی است که بانک مذکور تورم را در ماه آوریل بمیزان ۳.۶ % برای سالجاری پیش بینی کرده بود. اما علیرغم اینکه تورم در اندونزی طی چند ماه گذشته افزایش یافته است و به قدرت خرید خانوارها لطمه زده است، با این حال، قیمت های بالا برای صادرات کالاهای کلیدی اندونزی موجب شده است که درآمدهای مضاعف از صادرات نصیب این کشور شود و در کنار آن درآمدهای مالی کشور نیز افزایش یابد که چنین روندی دولت اندونزی را قادر می سازد تا برای تامین مواد غذایی، انرژی و سوخت گرانتر کمک کند و در عین حال کسری بودجه را کاهش دهد. ”

طبق گزارش بانک توسعه آسیایی، اندونزی یکی از معدود کشورهای در حال توسعه آسیا و اقیانوسیه خواهد بود که از خود دربرابر رکود اقتصادی چین، انقباض پولی تهاجمی اقتصادهای پیشرفته و مسائل ناشی از مناقشه روسیه و اوکراین در سال جاری محافظت می‌کند. از نظر بانک مذکور ، شتاب رشد اقتصادی اندونزی درسال ۲۰۲۲ یکی از نکات برجسته و چشم انداز گزارش سالجاری بانک توسعه آسیایی می‌باشد.

اقتصاددان ارشد بانک توسعه آسیایی در مورد چشم انداز اقتصادی منطقه گفت: «تأثیراقتصادی همه‌گیری در بیشتر آسیا کاهش یافته است، اما تا یک بهبود کامل و پایدار فاصله داریم. وی اضافه کرد، علاوه بر کاهش سرعت رشد چین، پیامدهای جنگ در اوکراین بر فشار تورمی افزوده است که باعث می‌شود بانک های مرکزی در سراسر جهان نرخ های بهره را افزایش دهند و بعنوان ترمزی بر رشد عمل کنند. رسیدگی به همه این عدم قطعیت های جهانی بسیار مهم است که همچنان خطراتی را برای بهبود اقتصادی منطقه جنوب شرق آسیا ایجاد می‌کند.

اقتصاد اندونزی در سال۲۰۲۰ بدلیل همه گیری کووید -۱۹ و محدودیت های ایجاد شده برای مهار بیماری در بخش فعالیت های اقتصادی رشد منفی ۲ % را تجربه نمود ولی در سال ۲۰۲۱ با تحت کنترل در آمدن همه گیری و بازگشت فعالیت های اقتصادی رشد ۳.۶۹ درصدی را ثبت نمود که یک رقم بسیار خوبی در مقایسه با سایر کشورهای دنیا محسوب شد. در حال حاضر نیز این کشور تاکنون توانسته است شیوع کووید-۱۹ را کنترل کند، به طوری که میانگین موارد جدید روزانه اندونزی بسیار کمتر از همسایگان خود در منطقه است.

لازم به ذکر است بانک توسعه آسیایی پیش بینی رشد اقتصادی خود را برای کشورهای در حال توسعه آسیا و اقیانوسیه در سال جاری از ۵.۲ درصد پیش بینی قبلی خود به ۴.۶ درصد کاهش داد.

همچنین طی دو هفته گذشته علاوه بر بانک توسعه آسیایی، صندوق المللی پول ( IMF ) و بانک جهانی و چند ماه قبل نیز موسسه مطالعات امکان سنجی جی پی مورگان ارزیابی‌های مثبتی از بهبود اقتصادی اندونزی و بازگشت فعالیت های اقتصادی و تجاری به روند عادی و تحت کنترل در آمدن کووید- ۱۹ در این کشور ارائه نمودند. چنین روندی نه تنها ثبات اقتصادی اندونزی را نشان می دهد بلکه اعتماد سرمایه گذاران خارجی را برای حضور در طرح های زیربنایی این کشور را جلب می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.