دوحه از هیچ تلاشی برای تحقق صلح در چاد دریغ نخواهد کرد
۱۷ مرداد ۱۴۰۱
راهبردهای کاخ سفید برای مهار پکن چیست؟
۱۷ مرداد ۱۴۰۱

رایزنی «مصطفی الکاظمی» و «محمد الحلبوسی» درباره تحولات سیاسی عراق

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق با «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان این کشور دیدار و گفتگو کرد. دو طرف وضعیت سیاسی کشور را به طور کلی بررسی کردند.

الحلبوسی و الکاظمی ضمن رایزنی پیرامون دیدگاه‌ها و آخرین تحولات اوضاع سیاسی و پارلمانی، بر ضرورت تقویت تفاهم‌های جناح‌های سیاسی ملی در راستای پیشنهاد الکاظمی برای خروج از بحران کنونی و ایجاد راهکارهای تضمین کننده منافع ملت عراق تأکید کردند.

علاوه بر این رؤسای دستگاه‌های مجریه و مقننه عراق دیدگاه‌هایی مشترک به منظور تقویت فرایند قانونی کشور و قرار دادن منافع مردم در اولویت ارائه کردند که نتایج آن به طور حقیقی نشان‌دهنده اراده و خواسته ملت عراق برای تداوم امنیت و ثبات باشد.

پیش از این، «زانا سعید» کارشناس مسائل حقوقی عراق در سخنانی تصریح کرد: دولت پیشبرد امور در عراق اختیارات و صلاحیت‌های محدودی دارد و نمی‌تواند برگزارکننده انتخابات مجدد در عراق باشد.

کارشناس مسائل حقوقی عراق عنوان کرد: دولت پیشبرد امور عراق رأی اعتماد خود را از پارلمان کنونی نگرفته است؛ بلکه این رأی اعتماد از یک پارلمان منحل شده گرفته شده است.

وی افزود: بر این اساس، دولت پیشبرد امور در عراق صلاحیت و اختیار برگزاری انتخابات و نظارت بر آن را ندارد. این دولت یک دولت موقت است که تنها باید امور روزمره عراق را به سرانجام برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.