روسیه خویشتنداری طرفین درگیر در غزه را خواستار شد
۱۵ مرداد ۱۴۰۱
سفر نانسی پلوسی به تایوان؛ پایانی بر ملاحظات راهبردی تدافعی
۱۵ مرداد ۱۴۰۱

«بایدن» میزبان سران کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام خواهد بود

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، وزارت خارجه آمریکا امروز شنبه اعلام کرد که «جو بایدن «رئیس جمهور این کشور در ماه سپتامبر میزبان اجلاس سران کشورهای جزیره‌ای اقیانوس آرام خواهد بود.

بر اساس اعلام این رسانه، «وندی شرمن» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار از «تونگا» (Tonga) در این خصوص گفت که رهبران این جزایر اواخر ماه برای یک نشست و صرف شام به واشنگتن دعوت خواهند شد.

«وندی شرمن» در این باره گفت: این نشست فرصتی تاریخی برای ایالات متحده و کشورهای جزایر اقیانوس آرام برای شنیدن و گوش دادن به یکدیگر خواهد بود.

این اقدام در بحبوحه موجی از تنش های دیپلماتیک میان چین و آمریکا روی می دهد که از هفته گذشته و در پی سفر بحران آفرین «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان آغاز شد.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه گذشته به‌رغم هشدارهای مکرر مقامات سیاسی- نظامی چین، وارد تایوان شد و چین در واکنش به این اقدام تنش‌زای واشنگتن، روز پنج‌ شنبه رزمایش نظامی ۴ روزه و بزرگی را در ۶ منطقه دریایی اطراف تایوان آغاز کرد.

چین تایوان را جزئی جدانشدنی از قلمرو خود می‌داند و سفرهایی همچون سفر پلوسی را حمله به حاکمیت و نقض اصل «چین واحد» تلقی می‌کند.

دولت چین علاوه بر اعمال تحریم‌هایی علیه تایوان و نانسی پلوسی، مشاوره‌های خود به آمریکا در حوزه امنیت دریایی، همکاری‌ها در حوزه استرداد مهاجران غیرقانونی، کمک قضائی در رابطه با موضوعات کیفری، مبارزه با جنایات فراملی و قاچاق دارو و همچنین گفتگوها در مورد تغییرات اقلیمی را به حالت تعلیق درآورده است. همچنین پکن روابط دیپلماتیک خود را در چندین حوزه نظامی و غیرنظامی با واشنگتن قطع کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *