ورود هیأت مذاکره‌کننده ایرانی به وین/گفت‌وگوها از امروز پیگیری می‌شود
۱۳ مرداد ۱۴۰۱
در شرق چه خبر است؟/آیا چین به تایوان حمله می‌کند؟
۱۳ مرداد ۱۴۰۱

آغاز مانورهای نظامی بی‌سابقه چین با استفاده از گلوله‌های واقعی در اطراف تایوان

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، خبرگزاری دولتی سی‌سی‌تی‌وی چین کمی پس از آغاز این مانورها اعلام کرد، این مانورها ساعت چهار صبح پنجشنبه به وقت گرینویچ آغاز شد و ساعت چهار صبح یکشنبه به وقت گرینویچ پایان می‌یابد. این مانورها شامل شلیک گلوله‌های واقعی به طرف آب‌ها و حریم هوایی پیرامون تایوان می‌شود.

این در حالی ست که مقامات تایوان این مانورها را نقض قوانین سازمان ملل، حمله به قلمرو تایوان و چالشی مستقیم برای آزادی هوانوردی و دریانوردی دانسته‌اند.

حزب حاکم “دموکراتیک ترقی‌خواه” تایوان تاکید کرد: چین در پر رفت و آمدترین آبراه‌های بین‌المللی و مسیرهای هوانوردی مشغول انجام مانور است. این یک رفتار غیرمسئولانه و غیرقانونی است.

در همین حال، سخنگوی کابینه تایوان ضمن محکوم کردن این مانورها گفت: وب‌سایت‌های وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دفتر ریاست جمهوری تایوان نیز مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد، چهارشنبه شب درست چند ساعت پس از خروج پلوسی از تایوان و عزیمتش به کره جنوبی، هواپیماهای ناشناس که احتمالا پهپاد بودند، بر فراز حریم هوایی جزایر “کینمن” تایوان به پرواز درآمدند.

ژنرال چانگ زون-سونگ از فرماندهی دفاعی کینمن ارتش تایوان گفت: این پهپادها به صورت جفت جفت حاضر می‌شدند و چهارشنبه شب حدود ساعت ۲۱ و ۲۲ به وقت محلی دو بار بر فراز حریم هوایی جزایر کینمن پرواز کردند.

وی افزود: ما فورا تیرهای هشدار شلیک کردیم تا آنها را ازا ین منطقه دور کنیم. پس از آن، آنها دور زدند و وارد منطقه ممنوعه ما شدند و به همین خاطر ما آنها را متفرق کردیم.

دفتر امور تایوان چین مستقر در پکن اعلام کرد: مجازات ما برای نیروهای خارجی و سرسخت حامی استقلال تایوان کاملاً قانونی و منطقی است.

در اقدامی غیرمعمول، این مانورها در شش منطقه اطراف تایوان با یک نقشه مکان‌نما توسط خبرگزاری رسمی شینهوا اعلام شدند.

روز پنجشنبه هشت موضوعِ ترند شده در رسانه اجتماعی چینی “ویبو” که چیزی شبیه به توییتر است، همگی مربوط به تایوان بودند و اکثر کاربران یا حمایت خود را از این مانورها و یا خشم خود را نسبت به سفر پلوسی به تایوان ابراز کرده بودند.

امروز، تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا در پکن به طرز غیرمعمولی همانند روزهای اخیر بسیار شدید باقیمانده است. در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از اعتراضات گسترده یا درخواست برای تحریم محصولات آمریکایی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *