ورود نانسی پلوسی به تایوان/چین از «اقدامات نظامی هدفمند»سخن گفت
۱۲ مرداد ۱۴۰۱
کنعانی خبر داد؛ «علی باقری» به وین می‌رود/از سرگیری مذاکرات برای رفع تحریم‌ها
۱۲ مرداد ۱۴۰۱

«گفتگو» موثرترین راه برای خروج از بن بست سیاسی است

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دفتر سازمان ملل در عراق (یونامی)، از فراخوان‌ها برای گفتگوی ملی استقبال کرد و نسبت به ناکامی سیاسی که ملت عراق باید هزینه آن را بپردازند، هشدار داد.

در بیانیه یونامی آمده است: در ماه ها و هفته های اخیر، دفتر سازمان ملل برای عراق خواستار تداوم گفتگو به عنوان موثرترین راه برای خروج از بن بست سیاسی شد که به طول انجامیده است. گفتگوی هدفمند بین همه طرف های عراق اکنون بیش از هر زمان دیگر ضروری است. حوادث اخیر خطر تنش فوری در این شرایط سیاسی متشنج را بیشتر کرده است.

دفتر سازمان ملل در بیانیه خود آورده است: هیچ حزب یا گروهی نمی تواند ادعا کند که بحران سیاسی بر آنها تاثیر نگذاشته است، نیاز مبرمی به ایجاد راه حل از طریق گفتگوی فراگیر است و در نبود گفتگو، بی ثباتی بیشتر خواهد شد و هزینه آن را مردم عراق باید بپردازند.

یونامی در بیانیه خود تاکید کرد: این سناریو به آسانی قابل تحمل نیست و در همین راستا دفتر سازمان ملل برای عراق از فراخوان های اخیر برای گفتگوی ملی استقبال و موافقت همه طرف های سیاسی با آن را تحسین می کند و از همه طرف های موثر در عراق می خواهد ضمن پایبندی، مشارکت فعال داشته باشند و بدون تاخیر بر سر راه حل توافق کنند. اکنون زمان اقدام عملی است. عراقی ها به درگیری و منازعه پی در پی بر سر قدرت نیاز ندارند، بلکه به راه حل و پایبندی به اجرای آن برای خارج کردن کشور از بحران سیاسی نیاز دارند.

در بیانیه دفتر سازمان ملل در عراق آمده است: عراق با مجموعه گسترده ای از مشکلات مواجه است و به اصلاحات اقتصادی، ارائه خدمات عمومی موثر علاوه بر بودجه به عنوان مثال نیاز شدیدی دارد، از این رو وقت آن رسید است که مصلحت اندیشان سیاسی مسئولیت های خود را برعهده گیرند و براساس منافع ملی رفتار کنند و سازمان ملل نیز همانند گذشته آماده حمایت و کمک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *