چگونه یک جامعه سالم می‌شود؟
۱۰ مرداد ۱۴۰۱
آیا راهکار جدید روسیه و ایران برای حذف دلار کارآمد خواهد بود؟
۱۰ مرداد ۱۴۰۱

وزیر خارجه لبنان: پیشرفت چشمگیری در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی حاصل شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، عبدالله بوحبیب وزیرخارجه لبنان عصر امروز دوشنبه از نتایج مذاکرات با آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی در مساله ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی ابراز رضایت‌مندی کرد.

وی پس از دیدار با آموس هوکشتاین در این باره، گفت: مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی هنوز به پایان نرسیده اما در جریان است و پیشرفتی چشمگیر و قابل ملاحظه در آن حاصل شده است.

وی تاکید کرد: هوکشتاین در مذاکرات اخیر مشاهده کرد که موضع لبنانی، موضعی واحد و یکپارچه است.

بوحبیب تاکید کرد: لبنان با مسائل متعددی روبروست اما موضع لبنان درباره همه این رخدادها موضعی یکپارچه است.

وزیرخارجه لبنان در پایان تاکید کرد که بدون توافق در موضوع ترسیم مرزهای دریایی هیج طرفی حق استخراج گاز را نخواهد داشت.

گفتنی است شبکه الجزیره عصر امروز دوشنبه در گزارشی به برخی مفاد پیشنهادات آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی به مقامات لبنانی، اشاره و اعلام کرد: پیشنهاد آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی که از سوی طرف صهیونیستی ارائه شده بر این مبنا قرار دارد که میدان گازی قانا به طور کامل در اختیار لبنان قرار گیرد.

به گزارش الجزیره، در مقابل رژیم صهیونیستی خواستار مساحتی از شمال خط ۲۳ (خط مرزی مورد مناقشه میان لبنان و رژیم صهیونیستی) شده است.در واقع مبنای طرح پیشنهادی از سوی میانجی آمریکایی ، یک خط مرزی جدید از داخل خط مرزی ۲۳ کشیده خواهد شد و بخشی از آن به لبنان و بخش دیگر به رژیم صهیونیستی واگذار می شود.

بنابر اعلام الجزیره، این پیشنهاد به طور اولیه با موافقت دولت لبنان همراه شده و پس از آن میشل عون رئیس جمهور لبنان نشستی را با نجیب میقاتی نخست وزیر و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور برگزار کرده است. منابع لبنانی نیز در این باره عنوان کرده اند که با طرح این پیشنهاد به نظر می رسد در هفته های آینده موضوع ترسیم مرزهای دریایی لبنان و رژیم صهیونیستی از شرایط فعلی خارج شده و افق حل نهایی آن نمایان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *