پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای در خطر است
۱۰ مرداد ۱۴۰۱
«دکترین دریایی» جدید روسیه چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
۱۰ مرداد ۱۴۰۱

دوگانه دیپلماسی و فشار؛ تحریم‌های جدید ضد ایرانی واشنگتن

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دولت آمریکا روز دوشنبه تحریم های تازه ای علیه ۶ شرکت و نهاد اعمال کرده است.

این گزارش می افزاید : آمریکا روز دوشنبه تحریم هایی علیه شرکت هایی اعمال کرد که ادعا می شود ایران از آنها برای فروش ده ها میلیون دلار محصولات پتروشیمی به شرق آسیا استفاده می کرده است.

رویترز گزارش داد؛ وزارت خرانه داری آمریکا این نهادها را که شامل چهار شرکت هنگ کنگی، یک شرکت از امارات متحده عربی و یک شرکت سنگاپوری می شود به همکاری با شرکت بازرگانی صنعت پتروشیمی خلیج فارس ایران برای تسهیل فروش محصولات نفتی و پتروشیمی به شرق آسیا متهم کرده است. بر اساس این تصمیم، دارایی های این شرکت ها در خاک ایالات متحده توقیف می شود، معامله شهروندان آمریکا با آنها ممنوع است و افرادی که با این شرکت ها روابط بازرگانی داشته باشند در معرض تحریم شدن قرار خواهند گرفت.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا بعد از تحریم‌های یکجانبه این کشور علیه ایران، گفت: آمریکا تا زمان بازگشت ایران به برجام، به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه فروش نفت خام و محصولات پتروشیمی ایران ادامه می‌دهد.

این سومین بسته تحریمی دولت آمریکا بر نفت ایران از هنگام بن بست رسیدن مذاکرات هسته ای وین در سال جاری (۲۰۲۲) برای رفع تحریم ها، به شمار می رود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته ای “برجام” که به ایران امکان صدور آزادانه نفت خود را می داد، خارج شد و دولت جو بایدن رئیس جمهوری کنونی نیز به رغم ادعای تلاش برای بازگشت به برجام، تاکنون در این زمینه اقدام عملی نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *