معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: دیپلماسی سلامت در حوزه پژوهش تقویت شود
۰۵ مرداد ۱۴۰۱
کوریدر شمال جنوب: سنپترزبورگ، بندرعباس، بمبئی
۰۵ مرداد ۱۴۰۱

بحران انرژی نخست وزیر ژاپن را راهی منطقه می‌کند

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، بحران انرژی جهانی دولت ژاپن را به بررسی تدارک یک سفر به کشورهای نفت خیر منطقه خاورمیانه واداشته است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو روز چهارشنبه به نقل از منابع دولتی این گزارش داد «فومیو کیشید» نخست وزیر ژاپن در حال بررسی سفر به کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر در اواخر ماه اوت است. بنا به اعلام این رسانه ژاپنی، سفر نخست وزیر این کشور با هدف کمک به ثبات بازارهای نفت خام در بحبوحه افزایش قیمت جهانی انرژی برنامه ریزی می شود.

در گزارش خبرگزاری کیودو آمده است نخست وزیر ژاپن پس از حضور در کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا (تیکاد) در تونس، که از ۲۷ تا ۲۸ اوت برگزارمی شود، می تواند برای رفع دغدغه های انرژی توکیو راهی کشورهای خاورمیانه شود.

این دیدار در بحبوحه افزایش قیمت انرژی و افزایش نگرانی توکیو بر سر عرضه گاز طبیعی مایع از روسیه صورت خواهد گرفت. تضمین منابع انرژی پایدار از دیگر موضوعاتی است که نخست وزیر ژاپن در جریان سفر خود به خاورمیانه دنبال خواهد کرد، زیرا ژاپن حدود ۹۰ درصد نفت خام خود را از این منطقه وارد می کند.

کیودو یادآور شد که این اولین سفر یک مقام ژاپن به خاورمیانه از ژانویه ۲۰۲۰ به این سو است. در ژانویه سال ۲۰۲۰«شینزو آبه» نخست وزیر سابق ژاپن سفری به منطقه خاورمیانه داشت. «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده نیز اواسط ژوئیه سفری با هدف مشابه به خاورمیانه انجام داد که به گواه رسانه های غربی ناموفق بود.

نخست وزیر ژاپن در حالی برای حل بحران انرژی جهانی که دامن گیر این کشور نیز شده، در تدارک سفر به خاورمیانه است که دولت متبوع وی همسو با متحدان غربی خود با ارسال سلاح به اوکراین در تداوم جنگ در این کشور و به تبع بحران انرژی برخاسته از آن سهم بسزایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *