همه‌پرسی پیوستن خرسون به روسیه برگزار می‌شود
۰۴ مرداد ۱۴۰۱
کنفرانس بین‌المللی «امنیت و رشد اقتصادی افغانستان» در ازبکستان آغاز شد
۰۴ مرداد ۱۴۰۱

مرکز هماهنگی صادرات غلات اوکراین در استانبول راه‌اندازی شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، وزارت دفاع روسیه امروز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: مرکز هماهنگی مسائل غلات در استانبول راه اندازی شد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت دفاع روسیه در این خصوص آمده است: مرکز هماهنگی مشترک کار خود را در شهر استانبول آغاز کرد. این مرکز به عنوان بخشی از یک توافق چهارجانبه در مورد صادرات غلات اوکراین افتتاح شده است.

بر اساس اعلام وزارت دفاع روسیه، ریاست هیئت مسکو را دریاسالار «ادوارد لویک» بر عهده دارد. اولین کارشناسان روسی امروز وارد ترکیه شده و کار خود را آغاز خواهند کرد.

وظیفه اصلی متخصصان روسی در مراکز هماهنگی مشترک حل سریع همه مسائل لازم برای ورود ابتکار به مرحله اجرای عملی خواهد بود. فعالیت های نمایندگان روسیه در مرکز هماهنگی مشترک تحت کنترل ویژه در وزارت دفاع است.

گفتنی است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل روز جمعه هفته گذشته (۲۲ ژوئیه) در شهر استانبول سندی مربوط به «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را امضاء کردند.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراین در استانبول گفت: این توافق روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. توافقنامه انتقال غلات روزنه امیدی است و لذا از همه طرف های مذاکره در استانبول قدردانی می کنم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه غلات و محصولات به بازارهای جهانی به غلبه بر کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه در استانبول حداکثر تا ۲ هفته دیگر شروع به کار می کند. توافق امروز به مدت ۳ ماه با امکان تمدید اعتبار دارد. امروز با رضایت و امید شاهد هستیم که به بیشترین نیاز جهان پاسخ دادیم. بدون این توافق نمی توانیم قیمت مواد غذایی را در جهان تثبیت کرده و به گروه های آسیب‌پذیر کمک کنیم. از ابتدای جنگ، تماس های متعددی برای رسیدن به توافقات داشته ایم و امروز باید آنها به طور کامل اجرا شود. امروز در دریای سیاه پرتو امیدی وجود دارد که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *