مشاور امنیت ملی کاخ سفید: یک تا دو ماه فرصت برای احیای برجام باقی مانده است!
۰۱ مرداد ۱۴۰۱
اردوغان به دنبال تعادل در روابطش با پوتین و ناتو
۰۱ مرداد ۱۴۰۱

وزیر امور خارجه عراق: مشکلات با ترکیه باید از کانال دیپلماتیک حل شود

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق امروز شنبه در جریان نشست با نمایندگان عراقی در پارلمان اعلام کرد: خواهان تشدید تنش‌ با ترکیه در سطح سیاسی، امنیتی و یا نظامی نیستیم منتهی لازم است مشکل حضور نیروهای ترکی و عناصر پ‌ک‌ک در سرزمین‌های عراق از طریق مسیرهای دیپلماتیک حل شود.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق امروز جلسه پارلمان را با حضور ۲۴۲ نماینده برای بررسی بمباران منطقه “برخ” واقع در منطقه مستقل “زاخو” در اقلیم کردستان عراق توسط ترکیه را با حضور وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و تعدادی دیگر از فرماندهان عالی‌رتبه ارتش عراق تشکیل داد.

چهارشنبه گذشته توپخانه ارتش ترکیه منطقه تفریحی برخ در منطقه زاخو را بمباران کرد که در نتیجه آن ۹ گردشگر عراقی کشته و تعدادی دیگر از جمله زنان و کودکان زخمی شدند.

در نتیجه این اقدام، وزارت امور خارجه عراق روز پنجشنبه یادداشتی اعتراض آمیز به علی رضا گونای، سفیر ترکیه در بغداد به خاطر بمباران سرزمین عراق توسط ترکیه، تحویل داد.

در همین راستا وزارت خارجه عراق امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که شکایتی را به شورای امنیت برای برگزاری جلسه اضطراری درخصوص حمله ترکیه ارائه کرده است.

پیشتر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق نیز دستور تدوین پرونده‌ای از نقض‌های مکرر ترکیه در خاک عراق را صادر کرد.

همچنین قیس الخزعلی، دبیرکل جنبش عصائب اهل الحق عراق، جمعه خواستار تصویب فوری لایحه‌ای در پارلمان این کشور شد که بر مبنای آن نیروهای ترکیه از عراق اخراج شوند. وی تاکید کرد در صورت تصویب این طرح، جناح‌های مقاومت عراقی این تصمیم را اجرا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *