سفر پوتین به خاورمیانه موفق‌تر از سفر بایدن بود
۰۱ مرداد ۱۴۰۱
وزیر امور خارجه عراق: مشکلات با ترکیه باید از کانال دیپلماتیک حل شود
۰۱ مرداد ۱۴۰۱

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: یک تا دو ماه فرصت برای احیای برجام باقی مانده است!

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، «جِیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگویی اختصاصی با پایگاه «دیلی‌بیست» مدعی شد فرصت احیای برجام محدود است و احتمالاً طی یک یا دو ماه آینده به اتمام برسد.

این مقام امریکایی در این باره افزود: دولت بایدن تاکنون تلاش کرده ضرب‌الاجل و مهلت نهایی برای ایران تعیین نکند که نسخه جدید پیشنهادی برجام را بپذیرد یا رد کند، اما مشخص است که زمان برای تصمیم‌گیری تهران نامعین نیست، و احتمالاً طی یک یا دو ماه دیگر به پایان برسد.

مقامات کنونی آمریکا علی‌رغم انتقاد لفظی از خروج یک‌جانبه دولت سابق این کشور از توافق بین‌المللی برجام، تاکنون اقدام ملموس و عملی برای احیای برجام انجام نداده‌اند. و با وجود اینکه دولت کنونی آمریکا از اصلی‌ترین خواسته ایران، یعنی ارائه تضمین‌های مناسب برای برخورداری ایران از منافع اقتصادی احیای برجام، طفره می‌رود، مقامات آن مدام تلاش دارند تهران را مقصر اصلی نرسیدن به توافق نهایی معرفی کنند و می‌گویند توافق جدید نهایی شده و ایران باید درباره آن تصمیم‌گیری کند.

«ویکتوریا نولاند»، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی دیروز مدعی شد: «توافقی احیای برجام روی میز است و نیاز به تصمیم‌گیری ایران دارد». «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم بامداد امروز بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخت و مقامات ایران را مسئول عدم توافق اعلام کرد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به توافق برجام در دولت سیزدهم از اوایل دی‌ماه پارسال در وین آغاز شد، اما به علت جدی‌نبودن واشنگتن این گفت‌وگوها در اسفندماه متوقف شد. بعد از چند ماه وقفه دور جدید مذاکرات در هفتم و هشتم تیرماه در دوحه قطر برگزار شد، اما تاکنون به نتیجه مشخص و روشنی منجر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *