نخست وزیر مجارستان: جنگ اوکراین نقطه پایان هژمونی غرب خواهد بود
۰۱ مرداد ۱۴۰۱
مشاور امنیت ملی کاخ سفید: یک تا دو ماه فرصت برای احیای برجام باقی مانده است!
۰۱ مرداد ۱۴۰۱

سفر پوتین به خاورمیانه موفق‌تر از سفر بایدن بود

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، مجله آمریکایی فارین پالیسی امروز در گزارشی نتایج سفر جو بایدن به خاورمیانه را زیر سوال برد و عنوان کرد: سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به کشورهای خاورمیانه موفق تر از سفر بایدن بود.

در ادامه این گزارش آمده است: سفر رؤسای جمهور آمریکا و روسیه به خاورمیانه نشان داد که کشورهای این منطقه از نگاه روسیه برای تشکیل جهان چندقطبی حمایت می‌کنند.

فارین پالیسی در ادامه نوشت: سفر اخیر رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه موفقیت بزرگی به همراه نداشت و نتایجی که از این سفر بدست آمده بسیار ناچیز بوده است. در پی این سفر مشخص شد که دو بازیگر منطقه‌ای به ویژه از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، با دست کشیدن از روابط با روسیه و چین موافق نیستند. از طرفی روسیه در شرایط کنونی با کشورهای منطقه خاورمیانه که تقریباً همه از شرکای آمریکا محسوب می‌شوند، اهداف مشترکی در زمینه قیمت‌ها در بازار جهانی سوخت و تشکیل جهان چند قطبی دارد.

این مجله آمریکایی در ادامه به شکست بایدن در اجبار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به افزایش تولید نفت این کشور، اشاره کرده و می‌نویسد: سعودی‌ها در شرایط کنونی احساس قرابت بیشتری با روسیه در زمینه قیمت جهانی نفت دارند و این مساله از همراهی با آمریکا در مسائل امنیت منطقه‌ای برای آنها با اهمیت تر است.

فارین پالیسی در ادامه ولادیمیر پوتین را یک بازیگر ماهر در خاورمیانه توصیف کرد و نوشت: سفر پوتین به تهران نشان داد که وی شرکایی آماده به همکاری در منطقه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *