تأثیر راه‌اندازی کریدور شمال ـ جنوب برای گروه بریکس
۳۰ تیر ۱۴۰۱
درخواست ولیعهد سعودی برای دیدار علنی وزرای خارجه ایران و عربستان
۳۰ تیر ۱۴۰۱

گزارش «سیاست همسایگی: دیپلماسی اقتصادی ایران و روسیه» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دومین گزارش سیاستی «گروه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو» با عنوان «سیاست همسایگی: دیپلماسی اقتصادی ایران و روسیه» منتشر شد.

این گزارش، سیاست همسایگی مبتنی بر دیپلماسی اقتصادی با جمهوری فدراتیو روسیه را مورد بررسی قرار داده و ضمن بررسی موانع و چالش های موجود بر توسعه روابط اقتصادی دو کشور، به ارائه راهکارهایی برای گسترش مراودات اقتصادی میان دو کشور می پردازد. در این گزارش با استناد به آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای بین المللی معتبر، میزان و حجم تبادلات اقتصادی دوکشور مورد بررسی قرار گرفته است. واقعیت این است که اقتصاد دو کشور ایران و روسیه مکمل همدیگر نیستند و بر همین اساس هیچ یک در زمره شرکای اقتصادی اصلی یکدیگر قرار ندارند

این گزارش در ادامه به این نتیجه می‌رسد که با توجه به موانع موجود، این امکان که در کوتاه مدت یا حتی دراز مدت، روابط اقتصادی دو کشور جنبه راهبردی پیدا نماید، وجود ندارد. گزارش مزبور در انتها به ارائه راهکارهایی برای برون رفت از وضعیت کنونی و توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور می پردازد.

نکته مورد تاکید گزارش این است که در شرایط کنونی و با توجه تحریم های گسترده آمریکا برعلیه دو کشور ایران و روسیه، گسترش مراودات اقتصادی میان دو کشور بیش از پیش ضرورت دارد و می تواند بسیاری از نیازهای اقتصادی دو کشور را مرتفع نماید.

علاقه مندان برای تهیه فایل پی دی اف این گزارش و خرید آن می توانند به اینجا مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *