برگزاری نشست پنج جانبه غربی ـ عربی درباره یمن
۲۹ تیر ۱۴۰۱
آخرین گزارش وضعیت امنیت غذایی و تغذیه سازمان ملل متحد
۲۹ تیر ۱۴۰۱

همکاری مشترک ایران و ترکیه در انجام ۴۷ طرح پژوهشی

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، حسن ماندال، رئیس شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (توبیتاک) با حضور در محل وزارت علوم با وحید حدادی اصل، قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل دیدار و گفتگو کرد.

حدادی اصل در این دیدار با اشاره به روابط دیرین بین دو کشور دوست و برادر ایران و ترکیه گفت: آماده تقویت همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناوری بین دو کشور هستیم و در این راستا ضمن ادامه روندهای گذشته بر تعریف مسیرهای جدید تاکید داریم.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۴۷ طرح پژوهشی مشترک میان ایران و ترکیه در حال انجام است و ما این آمادگی را داریم در مدت یک سال ۳۰ طرح پژوهشی دیگر را به طرح‌های موجود اضافه کنیم.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل گفت: علاوه بر مراکز دانشگاهی، در ایران حدود ۴۰ مؤسسه پژوهشی مستقل وجود دارد که می‌توانند با مؤسسات پژوهشی ترکیه همکاری کنند و موضوع آب می‌تواند یکی از زمینه‌های این همکاری باشد.

وی از رئیس توبیتاک ترکیه درخواست نمود ضمن معرفی نماینده برای استمرار گفتگوها، زمینه‌های همکاری و مدل همکاری مورد نظر کشور ترکیه به صورت مکتوب به وزارت علوم اعلام شود.

تأکید رئیس توبیتاک بر لحاظ کردن صنایع در همکاری‌های علمی

حسن ماندال، رئیس شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (توبیتاک) در این دیدار گفت: هم اکنون همکاری‌های علمی بین دو کشور در سطح دانشگاهی جریان دارد ولی من تقاضا می‌کنم صنایع هم در این همکاری لحاظ شوند.

وی تاکید کرد: اگر در کنار یک دانشگاه ایرانی یک صنعت نیز با دانشگاه و صنعت متناظر خود در ترکیه همکاری کند همکاری‌های علمی دو کشور ضمن افزایش، بسیار نتیجه‌بخش خواهد بود.

رئیس توبیتاک ضمن تشکر ویژه بابت قبول درخواست ملاقات و هماهنگی آن در فاصله یک روز آن هم تعطیل قبل از ملاقات، با اشاره به نقش محوری دانشگاه تبریز در همکاری‌های علمی دو کشور گفت: شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه (توبیتاک) خود مؤسسات پژوهشی مستقلی دارد که می‌توانند در زمینه زیست‌فناوری و صنایع مختلف با ایران همکاری کنند.

دکتر ماندال در این دیدار همکاری مابین شرکت‌های دانش‌بنیان در دو کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: با ایجاد دفتر انتقال فناوری بین وزارت علوم و توبیتاک می‌توان همکاری پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان دو کشور را گسترش داد.

وی اظهار داشت: تعریف فرصت‌های مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی و دانشجویان دکترا نیز می‌تواند یکی از محورهای همکاری علمی ایران و ترکیه باشد.

در پایان این نشست مقرر شد پیشنهاد مکتوب توبیتاک به مرکز همکاری‌های علمی و بین المللی ایران ارائه شود و مقدمات فعالیت کمیته علمی و فناوری بین دو کشور مهیا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *