محمد بن زاید: صلح، گفتگو، همزیستی مسالمت‌آمیز تنها راه بهبود زندگی نسل‌های آینده است
۲۷ تیر ۱۴۰۱
ورود هیئت نظامی روسیه به قامشلی برای میانجیگری بین دمشق و «قسد»
۲۷ تیر ۱۴۰۱

وزیر خارجه عربستان: مذاکرات با ایران مثبت است/دست ما به سوی ایران دراز است

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان در پایان نشست امنیت و توسعه در جده با بیان اینکه محور این نشست شراکت با ایالات متحده بود، افزود: تلاش برای تحمیل ارزش‌ها بر سایر کشورهای نتایج عکس می‌دهد.

وی افزود: هیچگونه طرحی در مورد همکاری نظامی یا همکاری در زمینه فناوری با اسرائیل در این نشست یا پیش از آن مطرح نشد و طرحی به نام ناتوی عربی وجود ندارد.

فیصل بن فرحان تاکید کرد: مذاکرات با ایران مثبت بوده است ولی هنوز به هدف خود نرسیده است. ما تمایل به برقراری روابط عادی با ایران داریم و دست عربستان همچنان به سمت ایران دراز است.

وی ادامه داد: چیزی به نام ناتوی عربی در این نشست مطرح نشد و من نمی دانم این اسم را از کجا آورده اند.

وزیر خارجه عربستان با بیان اینکه موضوع نفت به طور ویژه در نشست جده مطرح نشد، افزود: سازمان اوپک پابرجاست و به فعالیت خود بر اساس نیازهای بازار به صورت مطلوب ادامه می دهد و ریاض نیز آنچه برای تحقق تعادل در بازار نفت ضروری باشد را انجام می دهد.

فیصل بن فرحان ادامه داد: راه حل های دیپلماتیک تنها راه حل تعامل با ایران است، ما به شدت به اقدامات چند جانبه باور داریم و از حل و فصل اختلافات از طریق سازمان های بین المللی حمایت می کنیم.

وی افزود: بحثی در مورد همکاری دفاعی میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اسرائیل مطرح نشد و مهمترین مسئله ای که در نشست جده مطرح شد، مشارکت کشورهای ما در تنظیم دستور کار جهانی برای حفظ منافعمان است.

فرحان اظهار داشت: همه هواپیماهای جهان تا زمانی که قوانین هوانوردی را رعایت کنند، می تواند از حریم هوایی عربستان عبور کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *