نشست چهارجانبه صادرات غلات از بنادر اوکراین آغاز شد
۲۲ تیر ۱۴۰۱
هوش مصنوعی؛ چین در آستانه ربودن گوی سبقت از آمریکا
۲۲ تیر ۱۴۰۱

دیپلمات‌های ارشد سئول و تهران درباره دارایی‌های بلوکه شده ایران گفتگو کردند

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی امروز چهارشنبه از گفتگوی تلفنی علی باقری کنی و چو هیون دونگ معاونان وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی خبر داد و نوشت دو طرف درخصوص راه های پیشرفت روابط دوجانبه که تحت الشعاع مسئله دارایی های بلوکه شده ایران نزد سئول قرار گرفته است، گفت و گو کردند.

یونهاپ به نقل از وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد در این تماس تلفنی، دو طرف همچنین درباره تازه ترین تحولات مربوط به مذاکرات احیای توافق هسته ای ایران و دیگر موضوعات مرتبط با روابط دو جانبه ایران و کره جنوبی گفت و گو کردند.

رسانه رسمی کره جنوبی نوشت: در این تماس تلفنی، علی باقری کنی بر ضرورت حل و فصل مسائل موجود در روابط دو کشور تاکید کرد و همتای کره ای وی نیز اعلام کرد زمانی که توافق هسته ای ایران از سر گرفته شود، دولت سئول برای آزادسازی دارایی هفت میلیارد دلاری بلوکه شده ایران و نیز از سرگیری واردات نفت از این کشور تلاش خواهد کرد.

یونهاپ نوشت: مقامات سئول اعلام کرده اند که سرنوشت دارایی های بلوکه شده ایران به نتیجه مذاکرات هسته ای بستگی دارد اما مذاکرات غیرمستقیم که در روزهای اخیر بین تهران و واشنگتن (در دوحه) انجام شد، پیشرفت معناداری به دنبال نداشت.

بر اساس گزارش یونهاپ، سئول همچنان اصرار دارد که آزادسازی دارایی هفت میلیارد دلاری ایران را به سرنوشت مذاکرات هسته ای گره بزند.

در دی ماه سال گذشته که روند مذاکرات هسته ای در وین جریان داشت، یک هیات از وزارت امور خارجه کره جنوبی به ریاست یکی از معاونان این وزارتخانه به وین سفر کرد و دیداری هم با علی باقری کنی داشت.

چوی جانگ کان معاون وزیر خارجه کره جنوبی که زمستان سال گذشته به وین رفته بود، در دیدار با علی باقری کنی، با اشاره به اهمیت روابط سئول-تهران، توضیحاتی در خصوص پول‌های بلوکه‌شده ایران نزد کره جنوبی ارائه کرده و عنوان نمود که این کشور برای بازپرداخت بدهی خود به ایران تلاش می‌کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار تأکید کرد که فارغ از نتایج گفت‌وگوها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران است و تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی‌ها به ایران باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *