امکانات و ظرفیت‌های سازمان آیسسکو برای تعامل در سطح جهان اسلام
۱۵ تیر ۱۴۰۱
رئیس پارلمان عراق: فعالیت دیپلماتیک در تقویت روابط ایران و عراق مهم است
۱۵ تیر ۱۴۰۱

پروتکل‌های الحاق سوئد و فنلاند به ناتو امضا شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، ناتو در بیانیه‌ای تاکید کرد: فنلاند و سوئد طبق توافق هفته گذشته رهبران ناتو در نشست اخیرشان در مادرید، روز دوشنبه مذاکرات درباره پیوستن به این بلوک را در مقر ناتو در بروکسل آغاز و در یک دور جمع‌بندی کردند. هر دو کشور رسما تمایل و توانایی خود برای اجرای تعهدات و الزامات سیاسی، حقوقی و نظامی عضویت در ناتو را تایید کردند.

حالا با امضای این پروتکل‌ها از سوی فنلاند و سوئد، آنها برای تایید به تمام کشورهای عضو ناتو ارسال می‌شوند تا آنها این پروتکل‌ها را طبق روال‌های ملی خود تایید کنند.

فنلاند و سوئد ۱۸ مه سال جاری میلادی برای پیوستن به ناتو درخواست دادند. قرار بود آنها دعوتنامه‌ای را برای پیوستن به نشست اخیر ناتو در مادرید دریافت کنند اما ترکیه این اقدام را وتو کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، سائولی نینیسته، رئیس جمهور فنلاند، ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ۲۸ ژوئن سال جاری میلادی مذاکراتی را در این مورد در مادرید برگزار کردند. در نتیجه این مذاکرات، ترکیه وتوی خود را فسخ کرد و متعاقبا سه طرف یادداشت تفاهمی را که راه را برای پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو بار می‌کند، امضا کردند.

در مقابل ممنوعیت فروش تسلیحات به آنکارا برداشته شد و طرفین متعهد شدند تا با “تروریسم”مبارزه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *