تأکید عراق بر اهمیت گفتگو میان تهران و ریاض
۰۷ تیر ۱۴۰۱
لاوروف: ایران نامزد شایسته‌ای برای پیوستن به «بریکس» است
۰۷ تیر ۱۴۰۱

چین از ناتو خواست از بی‌ثبات کردن آسیا دست بکشد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت: آنچه ناتو باید انجام دهد این است که طرز تفکر جنگ سرد، بازی‌های حاصل جمع صفر و تمرین ایجاد دشمن فرضی را کنار بگذارد. پس از آشفتگی در اروپا، کشورهای ناتو باید تلاش‌های خود برای بی‌ثبات کردن آسیا و جهان را کنار بگذارند.

وی افزود: ناتو به‌ عنوان محصول جنگ سرد و بزرگترین اتحاد نظامی در جهان، مدت‌هاست که دیدگاه‌های منسوخ در مورد مسائل امنیتی را ابراز کرده است و مدت‌هاست که به ابزاری برای کشورهای عضو برای حفظ هژمونی خود تبدیل شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: چین یک سیاست خارجی مستقل و صلح‌آمیز را دنبال می‌کند. در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی‌کند. همچنین ایدئولوژی خود را صادر نمی‌کند یا از صلاحیت فراسرزمینی، باج‌خواهی اقتصادی یا تحریم‌های یک‌جانبه بهره نمی‌برد. با توجه به این مسائل، چگونه چین می‌تواند یک چالش سیستماتیک باشد؟

این دیپلمات چینی همچنین گفت: توسعه و تحولات چین فرصتی برای جهان است نه چالش. ما قویا به ناتو تاکید می‌کنیم تا از اشاعه اطلاعات نادرست درباره ما دوری و از بیان اظهارات تحریک‌آمیز اجتناب کند.

نشست ناتو در سطح سران کشورها و دولت‌ها در تاریخ ۲۸ تا ۳۰ ژوئن در مادرید در حال برگزاری است. شرکت‌کنندگان در این اجلاس یک مفهوم استراتژیک جدید را اتخاذ خواهند کرد که شامل راه‌های تقویت اتحاد و پیامدهای ناشی از تغییرات آب و هوایی جهانی در حوزه امنیت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *