جنگ اوکراین و آیندۀ برجام
۰۶ تیر ۱۴۰۱
دیدار امیرعبداللهیان با نخست وزیر و وزیر خارجه عراق
۰۶ تیر ۱۴۰۱

بایدن خبر داد: سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد دلاری آمریکا برای مقابه با چین

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس گروه هفت از راه اندازی مجدد ابتکار زیرساخت جهانی برای مقابله با نفوذ روزافزون چین خبر داد.

بایدن در سخنان خود در نشست جی ۷ متعهد شد که طی پنج سال آینده ۲۰۰ میلیارد دلار برای مقابله با طرح «یک کمربند-یک جاده چین» هزینه می‌کند که این مبلغ یک سوم از ۶۰۰ میلیارد دلاری که قرار است توسط کشورهای گروه ۷ برای مقابله با چین هزینه شود.

این ابتکار به نام مشارکت برای زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری جهانی نامگذاری و به‌عنوان «جهان بهتر بسازید» در اجلاس سران گروه ۷ سال گذشته اعلام شد و در اجلاس امسال گروه هفت، بایدن اظهار داشت که این سرمایه گذاری ها کمک‌های جهانی یا خیریه نیست، بلکه این سرمایه‌گذاری برای همه، از جمله مردم آمریکا سود خواهد داشت و اقتصادهای ما را تقویت خواهد کرد.

در حالی که بایدن در طول سخنان خود به نام چین اشاره نکرد، این برنامه تا حد زیادی به عنوان مقابله با ابتکار کمربند و جاده چین در نظر گرفته می‌شود که در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد.

چین در سال ۲۰۲۱، ۵۹.۵ میلیارد دلار در طرح کمربند و جاده با هدف یک بازار بزرگ متحد و ایجاد زیرساخت در کشورهای در حال توسعه سرمایه گذاری کرد. در حالی که سرمایه گذاری‌های چین در ابتدا بر روی کشورهای نزدیک به جاده تاریخی ابریشم و سایر کشورهای آسیای جنوبی و آسیای جنوب شرقی متمرکز بود، اکنون این سرمایه گذاری ها شامل پروژه‌هایی در آفریقا و آمریکای جنوبی هم می‌شود.

منتقدان غربی چین می‌گویند طرح «کمربند و جاده» برای افزایش نفوذ چین در سطح جهانی طراحی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *