زلفی‌گل: «دیپلماسی علمی» به جشنواره بین‌المللی فارابی اضافه شود
۰۱ تیر ۱۴۰۱
چین و کمربند راه ابریشم بعد از جنگ اوکراین
۰۱ تیر ۱۴۰۱

هشدار شی جین پینگ نسبت به گسترش ائتلاف های نظامی

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، شی جین پینگ که در نشست مجازی رهبران کشورهای بریکس- متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی- سخن می‌گفت، این مطلب را بیان کرد.

وی تصریح کرد: چین به تقویت فضای باز و ایجاد فضای کسب‌وکار مبتنی بر اصول بازار، بر اساس قانون و مطابق با استانداردهای بین‌المللی ادامه خواهد داد.

رییس جمهوری چین همزمان کسب و کارها را به سرمایه گذاری و توسعه در چین، تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی و به اشتراک گذاری فرصت‌های توسعه‌ای تشویق کرد.

شی جین پینگ بحران اوکراین را یک زنگ هشدار توصیف کرد و هشدار داد که گسترش ائتلاف های نظامی و رفتن به سمت امنیت خود منجر به افزایش هزینه برای دیگر کشورها خواهد شد.

رییس جمهوری چین همچنین با اشاره به تحریم‌های گسترده کشورهای غربی علیه روسیه گفت: تحریم‌ها مانند بومرنگ و شمشیر دولبه عمل می‌کنند.

پکن میزبان نشست سران کشورهای بریکس است که از کشورهای نوظهور اقتصادی تشکیل شده و ۴۰ درصد از جمعیت جهان در آنها زندگی می‌کنند.

سه کشور چین، هند و آفریقای جنوبی از بین اعضای بریکس، به قطعنامه سازمان ملل متحد در محکومیت روسیه به دلیل حمله به اوکراین رای ممتنع دادند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که چین و هند به عنوان بزرگترین کشورهای جهان از نظر جمعیتی به دنبال حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم انرژی از سوی کشورهای غربی و متحدان آنها، به خرید نفت روسیه روی آورده و در حقیقت به مسکو کمک می‌کنند تا فشار کمتری را از ناحیه تحریم‌های غرب متحمل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.