امضای تفاهم‌نامه بین سازمان بورس و بانک مرکزی یمن
۳۰ خرداد ۱۴۰۱
چامسکی: غرب دیگر تعیین‌کننده نظم جهانی نیست/دو راه پایان دادن به جنگ اوکراین
۳۰ خرداد ۱۴۰۱

فصلی جدید در همکاری‌های انرژی تهران – اسلام‌آباد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، وزارت نیرو پاکستان امروز از دیدار وزیران نیرو جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در تهران خبر داد و اعلام کرد دو کشور همسایه فصل جدیدی در گسترش همکاری‌های دوجانبه به ویژه در حوزه انرژی را آغاز می‌کنند.

روابط عمومی وزارت نیرو پاکستان روز دوشنبه از دیدار «خرم دستگیر خان» وزیر نیرو این کشور با «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ایران در تهران خبر داد.

براساس این گزارش، این دیدار زمینه گسترش همکاری‌های دوجانبه ایران‌ و پاکستان به ویژه آغاز فصل جدید در همکاری‌های انرژی میان دو همسایه را فراهم می‌کند.

وزارت نیرو پاکستان به نقل از اظهارات خرم دستگیر خان اعلام کرد: مسیر توسعه مناسبات تهران و اسلام‌آباد هموارتر شده و طرفین راهکارهای تامین برق مورد نیاز ایالت بلوچستان از جمله بندر “گوادر” را بررسی کردند.

وزیر نیرو پاکستان با تمجید از همکاری‌های موثر با ایران در حوزه انرژی، با همتای خود پیرامون طرح‌های کوتاه و بلندمدت تولید انرژی تبادل نظر انجام داد.

خرم دستگیر خان با قدردانی از همکاری‌ها و نگاه سازنده جمهوری اسلامی ایران، گفت که مردم بلوچستان و بندر گوادر به زودی شاهد خبرهای خوبی خواهند بود.

خرم دستگیر خان وزیر نیرو پاکستان با هدف افزایش همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی، روز گذشته وارد تهران شد.

همکاری‌های ایران و پاکستان در حوزه انرژی یکی از ظرفیت‌های بالقوه برای توسعه مناسبات دوجانبه به شمار می‌رود که طی سال‌های اخیر توسعه یافته است.

حدود ۲۰ سال پیش در سال ۲۰۰۲ ایران و پاکستان نخستین موافقت‌نامه صادرات برق به میزان ۳۴ مگاوات را امضا کردند و سپس این رقم را به ۷۴ مگاوات رساندند و اکنون این رقم به ۱۰۴ مگاوات رسیده است.

پاکستان درحالی از تشدید بحران کمبود انرژی رنج می‌برد که جمهوری اسلامی ایران پیش از این، چند بار آمادگی خود را برای تأمین مهم‌ترین منبع تأمین انرژی پاکستان اعم از گاز، برق، نفت و فرآورده‌های نفتی برای حل بحران انرژی این کشور اعلام کرده است.

هفدهم خردادماه امسال وزیر توسعه و برنامه‌ریزی پاکستان در دیدار با سفیر کشورمان در اسلام‌آباد با تاکید بر اهمیت همسایگی با جمهوری اسلامی ایران و همکاری‌های دوجانبه در حوزه انرژی، درخواست افزایش میزان فعلی برق صادراتی ایران به ایالت بلوچستان پاکستان را ارائه کرد.

«سید محمدعلی حسینی» سفیر ایران در پاکستان نیز ضمن تاکید بر توسعه همکاری‌های دو کشور، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تامین برق مورد نیاز ایالت بلوچستان خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.