کتاب «راهنمای دیپلماسی عمومی در مأموریت‌های برون‌مرزی» منتشر شد
۲۲ خرداد ۱۴۰۱
مدارس بین‌المللی؛ ابزار مهم دیپلماسی آموزشی
۲۲ خرداد ۱۴۰۱

بهبود روابط بین دانشگاهی با عراق هدفگذاری جدی دانشگاه تهران

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مرندی معاون بین‌الملل، دکتر محمود کمره‌ای معاون آموزشی و دکتر حمید زارع رئیس دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران در جریان سفر به کشور عراق با محمد کاظم آل صادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری عراق و محمد ایرانی سفیر کشورمان در کویت درباره گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی دانشگاه تهران با دانشگاه‌های عراق و کویت دیدار و گفت‌وگو کردند.

آل صادق سفیر ایران در عراق، در این دیدار با اعلام آمادگی برای آماده‌سازی زمینه‌های انجام تفاهم سازنده میان دانشگاه تهران و دانشگاه‌های عراق، زمینه افزایش تعداد دانشجویان عراقی در دانشگاه تهران را مناسب دید. محمد ایرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور کویت نیز گزارشی درباره نحوه استفاده از سرمایه‌گذاران کویتی در حوزه آموزش عالی ارائه کرد.

سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران نیز با برشمردن حوزه‌های متنوع همکاری مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه‌های عراق، بر بهبود روابط بین دانشگاهی دو کشور ایران و عراق به عنوان یک هدفگذاری جدی دانشگاه تهران تاکید کرد.

رئیس دانشگاه تهران از سفرای جمهوری اسلامی ایران در دو کشور عراق و کویت درخواست کرد تا به تسهیل سفر زیارتی و علمی استادان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه کمک کنند. دکتر مقیمی گفت: سفرهای علمی و زیارتی دانشگاهیان تأثیر زیادی در معنویت‌افزایی و عمق‌بخشی به روابط دو کشور دارد.

رئیس دانشگاه تهران و هیأت همراه در جریان سفر به شکور عراق، در کنگره بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سید محمد سعید حکیم نیز شرکت کردند. همچنین رئیس دانشگاه تهران با حضور در بیت این مرجع در جمع خاندان حکیم، یاد این مرجع عالیقدر را گرامی داشتند.

سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران همچنین با دکتر عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق دیدار و گفت‌وگو کرد. در این نشست صمیمی، عادل عبدالمهدی به نقل خاطراتی از رفاقت طولانی مدت با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و دکتر مقیمی نیز با اهدای کتابی که در وصف سبک رهبری شهید سلیمانی نوشته، به ارجاعاتی که در این کتاب به عادل عبدالمهدی شده، اشاره کرد. دکتر عبدالمهدی نیز کتابی که به زبان عربی درباره شهید سلیمانی نوشته شده است را به اعضای هیأت دانشگاهی دانشگاه تهران اهدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *