موج چهارم فناوری و اقتصاد چیست و خودکفایی چه معنی دارد؟
۲۱ خرداد ۱۴۰۱
فرید زکریا: پوتین بزرگترین خرابکار جهان است
۲۱ خرداد ۱۴۰۱

گزارش «سیاست همسایگی و روابط اقتصادی ایران و قزاقستان» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو،  اولین گزارش سیاستی «گروه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو» با عنوان «سیاست همسایگی و روابط اقتصادی ایران و قزاقستان: عبور از موانع و چگونگی اجرا در آینده» در خرداد ۱۴۰۱ منتشر شد.

این گزارش سیاست همسایگی، دیپلماسی اقتصادی با کشور قزاقستان را مورد بررسی قرار داده و ضمن شناسایی تهدیدهای اقتصادی از سوی رقبای ایران در این کشور، چگونگی عبور موانع و زمینه های نفوذ اقتصادی ایران را تبیین کرده است.

گزارش نشان می دهد که برنامه های اقتصادی قزاقستان در دهه اخیر و برنامه ریزی های صورت گرفته برای آینده سبب گشته تا بازیگران اقتصادی همانند روسیه، چین، آمریکا، ترکیه، رژیم صهیونیستی و ازبکستان درصدد گسترش حوزه نفوذ تجاری و سرمایه گذاری در این کشور باشند، مسئله ای که می‌تواند دامنه فعالیت اقتصادی ایران را در آینده محدود کند.

بررسی دامنه فعالیت کشورهای رقیب ایران (کشورهای ذکر شده) نشان می دهد که کدام حوزه ها و برنامه ها در قزاقستان قابلیت اجرا دارد، از این رو، باید رفتار دیگر بازیگران در حوزه اقتصادی را رصد کرد و از آن ها برای برقراری رابطه اقتصادی بهره گرفت.

همچنین این گزارش با رصد برنامه های داخلی قزاقستان شامل اسناد بالادستی در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری  و قوانین و چشم-اندازهای موجود راه حل هایی برای سیاستگذاری در حوزه زیرساختی، تجارت ریلی و دریایی، پولی، مالی، اتصال دریایی، خدمات فنی و مهندسی و… ارائه داده است. تصمیم گیران ایران می توانند سیاست دیپلماسی اقتصادی همسایگی را با قزاقستان بر مبنای راهکارهای ارائه شده در گزارش تنظیم کنند.

ایران باید این مهم را مد نظر داشته باشند که در صورت انفعال در پیشبرد دیپلماسی اقتصادی با قزاقستان، این کشور در سال های آینده از دسترس همکاری اقتصادی ایران خارج خواهد شد و بازیگران رقیب آن را به حوزه نفوذ خود تبدیل می کنند.

برای دریافت این گزارش به سایت «مؤسسه فرهنگ دیپلماسی و گفتگو» مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *