قحطی و بحران اقتصادی در کانون توجه اجلاس داووس ۲۰۲۲
۰۵ خرداد ۱۴۰۱
دزدی دریایی آمریکا از ایران در جزیره یونان
۰۵ خرداد ۱۴۰۱

۳محور توافقی با عمان در بخش نفت

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، سفر وزیر نفت به عمان و توافقات مشترک، نشست مشترک هیأت های اقتصادی ایران و روسیه و دیدار وزیر نیرو و وزیر نفت با معاون نخست وزیر آذربایجان از مهمترین اخبار حوزه آب و انرژی در هفته اخیر بود.

۳ محور همکاری ایران و عمان در بخش انرژی

مهمترین خبر حوزه نفت در این هفته، سفر وزیر نفت و هیأت همراه پیش از سفر ریاست جمهوری بود که منجر به انعقاد توافقاتی شد. وزیر نفت در تشریح این توافقات گفت: به‌عنوان محور اول توافق شد برای توسعه فازهای بعدی میدان نفتی هنگام که تنها میدان مشترک دو کشور است کمیته‌ای فنی مشترک تشکیل شود تا در قالب کارگروهی مشترک و تیم مشترک، این میدان به‌صورت یکپارچه توسعه داده شود.

وزیر نفت صادرات خدمات فنی مهندسی در صنایع پایین دست و بالادست را محور دوم همکاری ها اعلام کرد و ادامه داد: تجارت و صادرات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی نیز محور سومی بود که مورد مذاکره قرار گرفت و توافق‌های خوبی روی آنها انجام شد.

۳محور توافقی با عمان در بخش نفت/ تشریح بسته های تشویقی وزارت نیرو

هدف گذاری روابط ۴۰ میلیارد دلاری ایران و روسیه/ تسویه حساب با ارزهای ملی

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه به تهران آمد و در نشست مشترک ایران و روسیه حضور یافت. جواد اوجی پس از نشست مشترک گفت: بنا داریم در دولت سیزدهم سطح روابط تجاری با روسیه را در تمام این حوزه‌ها به سقف ۴۰ میلیارد دلار در سال برسانیم.

وزیر نفت حوزه بانکی را از مهمترین محورهای مذاکره هم در مسکو و هم در تهران عنوان کرد و گفت: امروز تصمیم‌های خوبی برای استفاده از ارزهای ملی در روابط دوجانبه و تعاملات مالی اتخاذ شد.

اوجی به تخصیص بخشی از اعتبار ۵ میلیارد دلار روسیه برای پروژه‌های حوزه انرژی، کشاورزی، حمل و نقل اشاره و تصریح کرد: بخشی از این اعتبارات عملیاتی شده و برای بخشی دیگر نیز امروز با حضور معاون نخست‌وزیر روسیه تصمیم‌گیری شد.

همچنین معاون نخست وزیر روسیه با تبیین توافق‌های صورت گرفته میان ایران و روسیه گفت: جمهوری اسلامی ایران شریک دیرینه و مطمئن تجاری و اقتصادی روسیه است و روابط دو کشور در بالاترین سطح سیاسی است.

وی ادامه داد: ما توافق کردیم که در تسویه‌حساب‌ها از ارزهای ملی استفاده کنیم و سیستم‌های پیام‌رسان مالی خودمان را داشته باشیم. امروز توافق شد تا هیئتی از ایران در این زمینه در آینده‌ای نزدیک به روسیه سفر کند تا مسائل مالی که امروز درباره آنها مذاکره شد، عملیاتی کنیم.

نواک با بیان اینکه یکی از مسائل مهم بین دو کشور که ظرفیت بالایی دارد، ایجاد کریدور بین‌المللی شمال به جنوب است که در مذاکرات امروز شاخه غربی به شرقی و ظرفیت‌های خزر مورد توجه قرار گرفت، افزود: هم اکنون حجم حمل و نقل بار از این مسیر حدود ۱۵ میلیون تن است که می‌توانیم این حجم را تا ۳ و ۵ سال آینده به ۳۰ تا ۵۰ میلیون تن افزایش دهیم و توافق‌های برای اجرایی کردن ظرفیت‌های موجود در این مسیر ترانزیت انجام شد.

وی ادامه داد: در شاخه شرقی کریدور شمال به جنوب اجرای پروژه گرمسار – اینچه‌برون با اعتبار دولتی روسیه در حال اجراست و در شاخه غربی کریدور هم بخش ریلی رشت – آستارا که اگر اجرا شود حلقه مفقوده در این مسیر وجود نخواهد داشت.

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، امروز درباره افزایش حجم جابجایی بار از طریق بنادر ایران و روسیه و حجم جابجایی کانتینرها نیز توافق شد.

دیدار وزیر نیرو و وزیر نفت با معاون نخست وزیر آذربایجان

علی‌اکبر محرابیان با شاهین مصطفی‌یف معاون نخست وزیر آذربایجان دیدار کرد. در این دیدار بر پروژه سنکرون‌سازی شبکه‌های برق ایران، روسیه و آذربایجان تأکید شد و دو طرف خواستار رفع موانع و اجرای پروژه مذکور شدند. طرفین در ادامه با بررسی پروژه‌های مختلف به ویژه پروژه‌های سدهای خداآفرین و قیز قلعه‌سی، راه‌های گسترش تجارت انرژی الکتریکی فی مابین را بررسی کردند.

همچنین معاون نخست وزیر آذربایجان به جواد اوجی وزیر نفت نیز دیدار کرد و در این دیدار بر توسعه دیپلماسی انرژی میان دو کشور تأکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.