دزدی دریایی آمریکا از ایران در جزیره یونان
۰۵ خرداد ۱۴۰۱
کمک ایران در اطفای حریق جنگلهای بلوچستان پاکستان/ قدردانی «شریف» از «رئیسی»
۰۵ خرداد ۱۴۰۱

روند ثبت جهانی ماسوله در یونسکو بررسی شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، سال گذشته پرونده ثبت جهانی ماسوله برای یونسکو ارسال شد و مورد تأیید اولیه قرار گرفت. در تیر ماه امسال ارزیابان یونسکو به استان گیلان آمده و درباره پرونده ثبت جهانی ماسوله اظهار نظر می کنند، بنابراین دبیرخانه رفع موانع ثبت جهانی ماسوله نیز در استانداری و فرمانداری شهرستان فومن راه‌اندازی شد و سعی شده تا موانع موانع موجود بر سر راه ثبت جهانی ماسوله برداشته شود.

موانع ۱۵ گانه ای موجب عدم ثبت جهانی شهر تاریخی ماسوله شده است که باید هرچه زودتر و با عزم جدی و راسخ مدیران محلی و استانی مرتفع شود.

ثبت شهر ماسوله در توسعه اقتصاد پایدار منطقه تاثیرگذار است و باید این موانع هرچه زودتر و سریع تر در بازه زمانی مشخص شده و قبل از بازرسی کارشناسان یونسکو مرتفع شود.

جلسه امروز مسئولان شهرستان و استان

موسی فکور پیش از ظهر پنج شنبه در جلسه بررسی روند ثبت جهانی ماسوله اظهار کرد: ماسوله جایگاه ویژه ای در کشور و دنیا داشته و به عنوان میراثی ماندگار از گذشتگان به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر ضرورت پاسداری از این میراث گرانبها برای سپردن آن به دست آیندگان، افزود: با وجود پیگیری‌ها و اقدامات مسئولان برای ثبت جهانی ماسوله در یونسکو، برخی از مسائل اساسی باقی مانده که باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام شود.

فکور با بیان اینکه ثبت جهانی ماسوله فرصت‌های ارزشمندی برای شهرستان، استان و کشور ایجاد می‌کند، اضافه کرد: علاوه بر مدیریت پراکندگی کابل‌های برق و مخابرات که سیما و منظر ماسوله را تحت الشعاع قرار می‌دهد، در خصوص تأمین روشنایی معابر این شهر تاریخی نیز هماهنگی‌های لازم به عمل آمده است.

فرماندار فومن با اشاره به جمع آوری کابل‌های مخابرات و بی سیم کردن تلفن در ماسوله در ۱۰ روز آینده، تصریح کرد: با توجه به لزوم ساماندهی وضعیت دفع فاضلاب در ماسوله، هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌های متولی برای اجرای پروژه تصفیه خانه فاضلاب ماسوله به عنوان تعهد ایران، به یونسکو در دستور کار قرار گرفته است.

فکور در ادامه به بازدیدهای متعدد از وضعیت ماسوله، از برنامه ریزی برای ایجاد پارکینگ و مدیریت بار ترافیک در ماسوله اشاره کرد و گفت: وضعیت ساختمان نیمه کاره خانه معلم ماسوله باید در اسرع وقت تعیین تکلیف شود.

وی افزود: در حال حاضر جمع آوری این سازه از برنامه‌های اولویت دار فرمانداری شهرستان فومن است و تصمیم درباره مسائل بعدی آن با هماهنگی دستگاه قضا صورت می‌پذیرد.

فکور با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص مدیریت فضای مزار شهدای گمنام ماسوله با رعایت تمام الزامات فنی و اقتضائات مذهبی، ادامه داد: پیگیری‌های لازم در خصوص طرح اطفای حریق در ماسوله به عنوان تعهدات ایران به یونسکو انجام شده است.

فرماندار فومن همچنین اظهار کرد: پیگیری لازم برای ساماندهی اقامتگاه‌ها و کیوسک‌های بین راهی توسط اداره راهداری انجام شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *