جایگاه دیپلماسی پزشکی در جهان و ایران
۰۴ خرداد ۱۴۰۱
جنگ در اوکراین اقتصاد اروپا را متوقف کرده است
۰۴ خرداد ۱۴۰۱

آمادگی روسیه برای صادرات غلات از اوکراین/آیا روسیه در حال قاچاق غلات است؟!

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، رسانه های روسیه به نقل از آندری رودنکو معاون وزیر خارجه این کشور گزارش دادند که مسکو آمادگی دارد مسیر انسان‌دوستانه برای کشتی‌های حامل مواد غذایی در اوکراین ایجاد کند تا بتوانند از این کشور خارج شوند.

این مقام ارشد روسیه همچنین خاطر نشان کرد که هنوز زود است یک پایگاه نظامی روسیه در منطقه خرسون اوکراین که تحت کنترل روس‌هاست، ایجاد شود.

همچنین خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، معاون وزیر خارجه روسیه امروز گفت که مسکو ادعای مطرح شده در این رابطه که ارتش روسیه در حال قاچاق غلات از بنادر اوکراین است را قویا رد می کند.

شبکه سی ان ان اخیرا مدعی شده بود که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد کشتی هایی که گمان برده می شوند روسی باشند، در حال بارگیری غلات از اوکراین و انتقال آنها از طریق شبه جزیره کریمه هستند.

همچنین در خبر دیگری آمده است: شبکه سی ان ان طی گزارشی مدعی شد، تصاویر ماهواره ای کشتی های روسی را در حال بارگیری غلات اوکراینی در کریمه نشان می ‌هد.

این شبکه آمریکایی ضمن اشاره به تصاویر ماهواره‌ای از بندر سواستوپل کریمه گزارش داد: به نظر می رسد در اختیار گرفتن غلات اوکراینی توسط روسیه همزمان با ادامه جنگ علیه اوکراین در حال افزایش است.

در ادامه این گزارش آمده است: در این تصاویر دو کشتی با پرچم روسیه در حال لنگر انداختن و بارگیری غلات اوکراینی مشخص است.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشتر مدعی شده بود که روسیه به طور تدریجی در حال انتقال محصولات غذایی است و تلاش دارد آنها را به فروش برساند.

در ادامه این گزارش شبکه سی ان ان آمده است: تصاویر ماهواره ای ۲ کشتی را نشان می‌دهد که در کنار سیلوهای غلات پهلو گرفته‌اند. این کشتی ها این بندر را ترک کرده اند.

انتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اخیرا ادعا کرده بود که حدود ۲۲ میلون تن غلات در سیلوهای اوکراین وجود دارد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین پیشتر اتهام دزدیده شدن غلات اوکراین توسط روسیه را “اخبار جعلی” خوانده بود.

زلنسکی همچنین پیشتر مدعی شده بود که روسیه مانع صادرات ۲۲ میلیون تن محصولات غذایی از این کشور جنگ زده شده است.

رئیس جمهوری اوکراین گفته بود، بحران جهانی انرژی با بحران غذا جایگزین خواهد شد اگر به اوکراین در رفع محاصره بنادر و صادرات دوباره کمک نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.