جلسه وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد برگزار شد
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
«نبیه بری» نامزد ریاست پارلمان لبنان شد
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

گفتگوی اردوغان با رئیس‌جمهور فنلاند، نخست وزیر سوئد و دبیرکل ناتو

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه امروز شنبه در تماسی تلفنی با «سائولی نینیسته» رئیس جمهور فنلاند رایزنی کرد.

رجب طیب اردوغان در این رایزنی تلفنی، تاکید کرد: نادیده گرفتن مفهومی که برای متحدان ناتو تهدید به شمار می آید، با روح دوستی و اتحاد ناسازگار است.

بر اساس اعلام این رسانه، رئیس جمهور فنلاند هم گفت: ما بر محکومیت همه اشکال تروریسم تاکید می کنیم و به امنیت یکدیگر متعهد هستیم.

«سائولی نینیسته» گفت که با همتای تُرک خود تماس تلفنی داشته و در جریان آن، وی محکومیت تروریسم و تمامی مظاهر آن توسط هلسینکی را تایید کرده است.

به گزارش العربیه، «نینیسته» با اعلام این‌ که گفتگوهای صریحی با رجب طیب اردوغان انجام داده است، افزود: همه اشکال تروریسم را محکوم می‌کنیم و به انجام گفتگوهایی اعتمادساز ادامه خواهیم داد.

گفتگوی رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه با نخست وزیر سوئد

رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی امروز با «ماگدالنا اندرسون» نخست وزیر سوئد، به رایزنی پیرامون روابط دوجانبه و درخواست این کشور برای عضویت در ناتو پرداخت.

رئیس جمهور ترکیه در این خصوص گفت: حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی سوئد از سازمان‌های تروریستی باید پایان یابد. محدودیت های سوئد بر صنعت دفاعی ترکیه که پس از عملیات چشمه صلح صورت گرفت، باید برداشته شود.

رجب طیب اردوغان در این باره اضافه کرد: انتظار داریم که سوئد گام های ملموسی را برای رفع نگرانی‌ های ما در مورد پ.ک.ک و گسترش آن در سوریه و عراق بردارد.

این در حالیست که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که وی قرار است با مقامات فنلاند درباره مسئله پیوستن این کشور به ائتلاف نظامی ناتو گفتگو کند.

طبق اعلام اردوغان، وی همچنین قرار است با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در آینده ای نزدیک گفتگو کند.

اردوغان پیشتر نیز در این باره گفته بود که آنکارا به اعضای ناتو اطلاع داده است که پاسخ ترکیه به عضویت سوئد و فنلاند در این سازمان منفی است.

اظهارات رئیس جمهور ترکیه پس از آن بیان شد که فنلاند و سوئد رسماً قصد خود را برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کردند.

گفتگو با دبیرکل ناتو

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» امروز شنبه اعلام کرد که با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه رایزنی کرده است.

گفتنی است که ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که به عضویت فنلاند و سوئد در ناتو رأی نخواهد داد، ترکیه علت این امر را حمایت این دو کشور خصوصا سوئد از گروه های تروریستی اعلام کرده بود

اما اخیرا با شفافیت سازی در این مورد مشکل این است که این دو کشور آشکارا از «پ.ک. ک» و «ی.پ. گ» حمایت می‌کنند، در حالی که این دو گروه، سازمان‌های تروریستی هستند که هر روز به نیروهای ما حمله می‌کنند.

در این رابزنی ها هدف اردوغان این است که سوئد و فنلاند، این گروه ها را جزو گروه های تروریستی قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *