نمایشگاه کتاب تهران زمینه‌ساز حل مشکلات جهان اسلام است
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
گفتگوی اردوغان با رئیس‌جمهور فنلاند، نخست وزیر سوئد و دبیرکل ناتو
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

جلسه وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دکتر بهرام عین الهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در نشست وزرای بهداشت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، امنیت جهانی سلامت را وابسته به کیفیت سیستم های بهداشت عمومی در کشورها عنوان و تصریح کرد: اگر سیستم های بهداشتی قوی تر و آماده تر بود، بهتر می توانست از وقوع بسیاری از فوریت های عمومی پیشگیری، جلوگیری و کنترل کند.

متن کامل سخنرانی دکتر عین الهی در نشست وزرای بهداشت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد که توسط دکتر محمد حسین نیکنام مدیرکل همکاری های بین الملل قرائت شد، بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وزرای محترم
هیات های گرامی
خانم ها و آقایان

در ابتدا اجازه دهید از وزیر محترم جمهوری آذربایجان، جناب آقای دکتر تیمور موسایف برای تشکیل جلسه وزرای بهداشت جنبش عدم تعهد تشکر کنم. این فرصتی ارزشمند برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و تبادل نظر در خصوص مهم ترین موضوع چالش برانگیز و تاثیر گذار بر سلامت جهانی، یعنی بیماری همه گیری کووید ۱۹ است که تاکید می کند، چگونه سیستم های بهداشتی در شرایط اضطراری جهانی می توانند آسیب پذیر باشند. یکی از موضوعات مورد تاکید، اهمیت سیستم های سلامت تاب آور می باشد.

امنیت جهانی سلامت در نهایت به کیفیت سیستم های بهداشت عمومی در کشورها بستگی دارد. سازمان جهانی بهداشت می تواند نقش مهمی در حمایت از کشور های عضو در جهت تلاش آنها برای پیشگیری، شناسایی و مهار بیماری های همه گیر در آینده و ایجاد سیستم های بهداشتی تاب آور ایفا نماید.

باید سرمایه گذاری لازم برای ایجاد سیستم های مبتنی بر مراقبت های اولیه بهداشتی و پوشش همگانی سلامت انجام گیرد تا بتواند قادر به پاسخگویی به چالش های متنوع و غیر منتظره ای باشد که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد.

اگر سیستم های بهداشتی قوی تر و آماده تر بود بهتر می توانست از وقوع بسیاری از فوریت های عمومی پیشگیری، جلوگیری و کنترل نمایند. در این راستا، نقش همکاری بین المللی در ایجاد حکمرانی کارآمد تر آشکار می شود.

ما نیازمند تلاش جمعی هستیم تا بتوانیم تا این سازمان را به گونه ای توسعه دهیم که به اهدافش در زمینه حوزه های اصلی مورد نگرانی در سلامت جهانی، کاهش نابرابری ها، آمادگی برای بیماری های جدید و نوظهور، پوشش همگانی سلامت، دست یافته در همین حال، ماهیت همکاری های بین کشور ها را تقویت نماییم.

کشور های عضو جنبش عدم تعهد، به عنوان بزرگترین گروه عضو سازمان ملل، از طریق سازمان جهانی بهداشت برای نظارت به چالش های بهداشت از جمله در مواقع اضطراری، همیشه نقش سازنده ای را ایفا کرده اند.

همکاران محترم:

تغییرات در جهان بر سلامت عمومی تاثیر می گذارد که نیاز به اقدام جمعی دارد. تغییرات آب و هوایی، ویروس های کشنده، عدم موفقیت در برابر بیماریها نظیر ظهور مجدد بیماری های ریشه کن شده، مقاومت در برابر دارو های ضد میکروبی،توافقات تجاری وسرمایه گذاری جدید که به شدت بر دسترسی مقرون به صرفه خدمات بهداشتی عمومی و تجهیزات پزشکی حیات بخش تاثیر گذار بوده، آلودگی هوا، سرطان و سایر بیماری های غیر واگیر، فقر و نابرابری در دسترسی به خدمات بهداشتی از جمله چالش های جهانی سلامتی بهداشت می باشد که عمدتا کشور های در حال توسعه را هدف قرار داده است.

برای این منظور، جلسات سلامت کشور های عضو جنبش عدم تعهد بستری اصلی است که نماینده کشور های در حال توسعه در مجامع چند جانبه سلامت، برای بیان دیدگاه ها در زمینه نگرانی های چالش بر انگیز و یافتن راه ها و ابزار ها برای رفع نگرانی مشترک می باشد.
چالش های اصلی نظیر احتکار واکسن، محدودیت های صادراتی و عدم شفافیت از سوی تولید کنندگان، توانایی دولت ها برای اطمینان از دسترسی مقرون به صرفه و به موقع به واکسن ها برای همگان تضعیف نموده است.

علاوه بر تاثیرات منفی سیاست های ملی گرایی، اقدامت قهری یک جانبه نظیر تحریم نیز چالش هایی را برای کشور های تحریم شده برای دسترسی به موقع به خدمات بهداشتی و تجهیزات پزشکی مرتبط با کووید ۱۹ را ایجاد کرد و با نقض تبعیض آمیز، هدف دار و گسترده حقوق اساسی “جمعیت مورد هدف”همراه شد.

در این رابطه تاکید می کنیم که نابرابری در دسترسی به واکسن ها از طریق تولید غیر متمرکز و تولید محلی واکسن قابل حل می باشد. این امر با تولید و توزیع عادلانه اقدانات متقابل پزشکی و سایر ابزار های نجات بخش امکان پذیر است.

به عنوان یکی از کشور هایی که بیشترین تاثیر را از همه گیری کووید ۱۹ داشته و دسترسی نابرابری به امکانات و تجهیزات پزشکی و واکسن ها به دلیل اقدامات قهری یک جانبه که تاثیرات منفی کووید ۱۹ را بیشتر نموده است، تولید واکسن در جمهوری اسلامی ایران، یک تصمیم استراتژیک برای تضمین دسترسی عادلانه به واکسن ها، بهبود آمادگی و پاسخگویی به شرایط اضطراری سلامت فعلی و آینده بود.
گسترش سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و انتقال فناوری، تقویت نهاد های نظارتی، تامین مالی در موضوع تولید توسط شرکت های خاص و دولتی از جمله راهبرد های اصلی ما می باشد.تلاش های ما در این حوزه همسو با تلاش های جهانی و برنامه های سازمان جهانی برای کنترل همه گیری های آینده می باشد.

جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در دسترسی عادلانه به واکسن های با کیفیت، ایمن و مقرون به صرفه با کشور های در حال توسعه پروژه های مشترکی داشته باشد. سویه جدید نشان داد که هیچ منطقه، هیچ کشور ، هیچ جامعه و هیچ فردی ایمن نیست مگر اینکه همه ما ایمن باشیم.

از توجه شما سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *