اسماعیلی: دنبال تسری فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای با قطر هستیم
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
اعلام آمادگی قطر برای حل مسائل پیرامون مذاکرات هسته‌ای ایران
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

روسیه عرضه گاز به فنلاند را قطع کرد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، شرکت گاز فنلاند «گازوم» امروز جمعه اعلام کرد که روسیه قرار است از صبح فردا شنبه عرضه گاز به فنلاند را قطع کند.

گازوم در بیانیه ای در همین رابطه اعلام کرد که از روز شنبه و در فصل تابستان آتی، گاز طبیعی را برای مشتریان خود از سایر منابع تامین خواهد کرد.

«میکا ویلجانن» مدیر عامل گازوم با اشاره به اینکه این شرکت با دقت برای این وضعیت آماده شده است، گفت: بسیار تاسف بار است که عرضه گاز طبیعی تحت قرارداد، اکنون متوقف می شود.

مسئله قطع عرضه گاز روسیه به فنلاند در حالی مطرح می شود که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز جمعه در توضیح درباره اظهارات شرکت فنلاندی درباره احتمال قطع گاز روسیه، گفت: ما در مورد تمام شرکت هایی که «گازپروم» با آنها قرارداد دارد، اطلاعاتی نداریم و باید از گازپروم در مورد جزئیات این مسائل سوال کنید. اما بدیهی است که هیچ کس چیزی را به صورت رایگان در اختیار کسی قرار نمی دهد.

حدود یک هفته پیش نیز شرکت برق فنلاند (فینگرید) اعلام کرده بود که شرکت روسی «اینتر رائو» (Inter RAO) صادرات برق به این کشور را به دلیل پرداخت نشدن هزینه‌های آن، متوقف خواهد کرد.

«فینگرید» در این رابطه در بیانیه‌ای به نقل از شرکت روسی مذکور گفته بود که برق وارداتی از روسیه در حال حاضر به دلیل مشکلات در دریافت بهای برق فروخته شده در بازار، متوقف خواهد شد.

قطع عرضه گاز و برق صادراتی روسیه در حالی صورت می‌گیرد که گفته می‌شود تصمیم عضویت فنلاند در ناتو عامل این اقدام بوده است.

پیشتر وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پیوستن فنلاند به ناتو یک تغییر اساسی در سیاست خارجی این کشور است. مسکو مجبور خواهد شد برای جلوگیری از تهدیدات برضد امنیت ملی خود، اقداماتی تلافی جویانه با ماهیت نظامی-فنی و یا ماهیت دیگر، انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *