پیامدهای جنگ روسیه علیه اوکراین؛ ناامنی غذایی معضلی به مراتب بزرگتر از بحران انرژی جهان
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
سفر بایدن به کره جنوبی و ژاپن
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

رسانه کره جنوبی مدعی شد: کره شمالی در آستانه آزمایش هسته‌ای است

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، بنا به گزارش رسانه‌های کره جنوبی، همسایه شمالی آن در صدد انتخاب تاریخی برای آزمایش هسته‌ای جدید خود است.

خبرگزاری یونهاپ روز پنجشنبه گزارش داد: پیونگ یانگ در حال انتخاب تاریخ آزمایش جدید هسته‌ای پس از تکمیل مقدمات آن است.

بنا به این گزارش، سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی در جریان نشست پشت درهای بسته با قانونگذاران اعلام کرد که نشانه‌هایی مبنی بر تدارک پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) از سوی پیونگ یانگ دیده می‌شود.

نگرانی‌ها از بابت آزمایش‌های اتمی و موشکی کره شمالی در حالی مطرح می‌شود که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قرار است به زودی به کره جنوبی سفر کند.

هشدار شدیداللحن آمریکا به کره شمالی در آستانه سفر بایدن

مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که این کشور آماده پاسخ به هرگونه تحرکات کره شمالی در جریان سفر بایدن به شرق آسیا است.

کاخ سفید می‌گوید که ایالات متحده آماده پاسخگویی به هرگونه تحرکات احتمالی کره شمالی در جریان سفر «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا به کره جنوبی و ژاپن است.

«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز چهارشنبه در جریان یک نشست خبری گفت که ایالات متحده اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد احتمال آزمایش موشکی از سوی کره شمالی، از جمله آزمایش موشک دوربرد، یا یک آزمایش هسته‌ای در روزهای منتهی به سفر جو بایدن به شرق آسیا وجود دارد.

سالیوان سپس گفت که ایالات متحده برای همه موارد احتمالی از جمله احتمال وقوع چنین اقدامات تحریک آمیزی در طول سفر رئیس جمهور به شرق آسیا آماده می‌شود.

این مقام ارشد امنیتی با بیان اینکه واشنگتن در حال رایزنی نزدیک با کره جنوبی و ژاپن است، افزود که وی در جریان یک تماس تلفنی با «یانگ جیچی»، دیپلمات ارشد چین نیز درباره احتمال تحرکات تنش آفرین کره شمالی گفتگو کرده است.

بایدن قرار است این هفته اولین سفر آسیایی خود را آغاز کند و از جمعه تا یکشنبه به سئول سفر خواهد کرد و از یکشنبه تا سه شنبه نیز مهمان ژاپنی‌ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *