سفر بایدن به کره جنوبی و ژاپن
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
برگزاری اجلاس روسیه و جهان اسلام
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

جنگ اوکراین، تورم و بحران مواد غذایی محور نشست وزرای دارایی گروه ۷

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، نشست وزرای دارایی گروه ۷ درحالی امروز و فردا در آلمان برگزار می‌شود که جنگ اوکراین، افزایش تورم در کشورهای جهان، بحران مواد غذایی و چالش تغییرات آب و هوایی از جمله محورهای مورد بحث میان مقام های شرکت‌کننده خواهد بود.

وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای آمریکا، ژاپن، کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه و ایتالیا قرار است طی این دو روز در آلمان موضوع جنگ اوکراین و پیامدهای اقتصادی آن را بررسی کنند.

یک مقام گروه ۷ که خواست نامش فاش نشود، در این زمینه گفت: مسئله جنگ اوکراین بر این نشست سایه افکنده اما مقام های شرکت کننده در مورد مسائل دیگری نیز گفتگو خواهند کرد.

گزارش شده است که اوکراین به حدود پنج میلیارد دلار به طور ماهانه برای پرداخت حقوق کارمندان خود و فعالیت وزارتخانه هایش نیاز دارد.

بسته مالی کوتاه مدت توافق شده گروه ۷ فقط سه ماه از نیازهای اوکراین را پوشش خواهد داد. کمیسیون اروپا نیز روز گذشته بیش از ۹ میلیارد یورو به عنوان وام به اوکراین ارائه کرد.

اتحادیه اروپا پیشتر نیز یک بسته کمک مالی کلان اضطراری به ارزش یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو به اوکراین اختصاص داده بود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی که آن را “عملیات ویژه” خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

حمله‌ای که روسیه از تاریخ ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) به اوکراین آغاز کرده، موجی از محکومیت‌های بین‌المللی و بارانی از تحریم‌ها را برانگیخته که با اخراج صدها دیپلمات روسی توسط کشورهای غربی و واکنش متقابل مسکو همراه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.