لیست شروط ترکیه برای موافقت با پیوستن فنلاند و سوئد در ناتو
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
فرانسه: پیش‌نویس توافق وین آماده است/موضوعی غیربرجامی بین ایران و آمریکا مطرح است
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

روسیه ۳۴ دیپلمات فرانسوی و ۲۴ دیپلمات ایتالیایی را اخراج کرد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، فرانسه در ماه آوریل، ۳۵ دیپلمات روسی را از کشورش اخراج کرد. در اواخر همان ماه، وزارت امور خارجه فرانسه پس از انجام تحقیقاتی، به این نتیجه رسید که شش دیپلمات روسی علیه منافع ملی فرانسه کار می‌کردند و آن‌ها را تحت عنوان “عناصر نامطلوب” از کشور اخراج کرد.

وزارت امور خارجه روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که سفیر فرانسه در روسیه امروز در رابطه با اعلام “اقدامات تلافی‌جویانه” جهت اخراج دیپلمات‌های روس به وزارت خارجه روسیه احضار شده است.

علاوه بر آن، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که مسکو ۲۴ دیپلمات ایتالیایی در روسیه را در “اقدامی تلافی‌جویانه” اخراج خواهد کرد.

این وزارتخانه اعلام کرد که سفیر ایتالیا در روسیه را احضار کرده است تا پاسخ مسکو به اخراج دیپلمات‌های روسی از ایتالیا را اعلام کند.

فرانسه اقدام روسیه را محکوم کرد

فرانسه امروز تصمیم روسیه مبنی بر اخراج ۳۴ نفر از فرستادگان دیپلماتیک این کشور از روسیه را محکوم کرد.

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام روسیه را به «به شدت محکوم» می‌کند و با اشاره به تصمیم پاریس برای «عنصر نامطلوب» اعلام کردن ۴۱ نفر از دیپلمات‌های روسیه در آوریل گذشته، ادعا کرد که آن‌ها در فعالیت‌هایی شرکت داشتند که با امنیت و منافع دولت فرانسه در تضاد بودند.

این وزارتخانه خاطرنشان کرد که عملکرد دیپلمات‌هایی که در نتیجه این اقدام متقابل مسکو از روسیه اخراج شده‌اند، کاملاً با کنوانسیون ژنو در رابطه با روابط دیپلماتیک و کنسولی همخوانی کامل داشت و از شجاعت و عملکرد حرفه‌ای آن‌ها تقدیر کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: «این تصمیم مقام‌های روسیه مبنای قانونی ندارد و ما فقط می‌توانیم متأسف باشیم.»

وزارت ‌خارجه روسیه سفیر فرانسه را احضار کرد

وزارت ‌خارجه روسیه سفیر فرانسه را احضار کرد تا وی را از اقدامات تلافی‌جویانه مسکو در واکنش به اخراج تعدادی از دیپلمات‌های روس توسط پاریس مطلع کند.

یک منبع دیپلماتیک روس تاکید کرد که وزارت ‌خارجه روسیه «پی‌یر لووی» سفیر فرانسه را احضار کرده است تا او را از اقدامات تلافی‌جویانه علیه اخراج دیپلمات‌های روس توسط پاریس مطلع کند.

فرانسه در آغاز آوریل گذشته تصمیم گرفت حدود ۳۰ دیپلمات روس را که به ادعای پاریس اقدامات آن‌ها در تضاد با منافع امنیتی این کشور است، اخراج کند.

پس از آن، شش دیپلمات دیگر روس نیز از سوی فرانسه به عنوان افراد نامطلوب اعلام شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *