آمادگی مکزیک برای میزبانی مذاکرات دولت و مخالفان ونزوئلا
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
تأثیر جنگ اوکراین بر سیاست‌های آمریکا و چین در آسیا ـ اقیانوسیه
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

روابط تجاری و اقتصادی ایران و عراق تقویت می‌شود

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، بهمن امیری مقدم استاندار کرمانشاه امروز ۲۸ اردیبهشت ماه در نشست مشترک استانداران کرمانشاه و دیاله عراق، موقعیت کرمانشاه را به لحاظ دارا بودن مرز مشترک با بخش کُردی و عربی کشور عراق مطلوب ارزیابی کرد و گفت: ظرفیت‌های مرزی کرمانشاه و استان دیاله عراق می‌تواند به تقویت مبادلات تجاری کمک کند.

وی تصریح کرد: با تکمیل زیرساخت های مرزی، پایانه های تجاری و مسافری و تسهیل امور بازرگانی با رویکرد بهبود فرآیندها می توان زمینه گسترش مبادلات تجاری را فراهم کرد.

امیری مقدم، گفت: در این دیدار نیز برای توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی به توافق های رسیده ایم که با پیگیری طرفین به مرحله اجرا درخواهد آمد و بی شک در رونق اقتصادی استان، اشتغالزایی پایدار و بهبود معیشت مرزنشینان نیز موثر خواهد بود.

استاندار کرمانشاه از ایجاد اشتغال پایدار، توسعه صادرات و مبادلات تجاری و رونق معیشت مرزنشینان به عنوان مزایای گسترش بازارچه‌های مرزی نام برد و گفت: از این دیدار به عنوان یک فرصت برای گسترش مبادلات تجاری و افزایش درآمد زایی مردم در کنار اشتغال پایدار استفاده خواهیم کرد.

وی از همکاری و تعامل مطلوب و مناسب برای برگزاری باشکوه مراسم اربعین حسینی (ع) خبر داد و گفت: تکمیل زیرساخت های مرزها در هر دو کشور برای تقویت رفاه زائرین امری ضروری است و با توجه به اینکه کرمانشاه دیار دلدادگان و عاشقان اهل بیت (ع) و دروازه اصلی عتبات عالیات است انتظار داریم همکاری مناسبی برای خدمتگزاری به زوار حسینی انجام و موضوع تسهیل امور نیز در دستور کار قرار گیرد.

امیری مقدم، عملیاتی و اجرایی کردن تفاهم های صورت گرفته بین استان کرمانشاه و استان های مرزی عراق را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در سفرهای آتی و در دیدار باهیات های عراقی این موضوع را با رویکرد توسعه و تعمیق بیش از پیش سطح روابط و همکاری های بین کرمانشاه و استانهای مرزی عراق پیگیری خواهیم کرد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با دو بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن پنج مرز رسمی و یک بازارچه، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *