نخست وزیر فرانسه استعفا داد
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
اعلام آمادگی ایران برای همکاری‌های دارویی و پزشکی با اسلواکی
۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

سوئد و فنلاند در راه ناتو/حمایت آمریکا و خشم چین و روسیه

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دولت فنلاند رسماً تصمیم این کشور را برای پیوستن به ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد. همچنین حزب حاکم سوئد (حزب سوسیال- دموکرات‌) در این باره اعلام کرد: سوئد رسماً تصمیم گرفت برای عضویت در ناتو درخواست بدهد.

در یادداشت قبلی که دیروز منتشر شد، دیدگاه های موافقان و مخالفان و درگیری های احتمالی در این زمینه بررسی شد که علاقه مندان برای مطالعه آن می توانند به اینجا مراجعه کنند.

اکنون در اینجا به دیدگاه ها و واکنشهای پس از اعلام رسمی خصوصا دیدگاه روسیه و چین پرداخته می شود.

موضع گیری نخست وزیر سوئد درباره پیوستن کشورش به ناتو

«ماگدالنا اندرسون» نخست وزیر سوئد پیوستن به پیمان ناتو را بهترین اقدام برای کشور و مردمش توصیف کرد.

نخست وزیر سوئد پس از رایزنی با نمایندگان پارلمان بر سر سیاست امنیتی گفت که حمایت حداکثری گسترده ای در پارلمان سوئد برای پیوستن به ناتو وجود دارد. پیوستن به ناتو بهترین اقدام برای سوئد و مردم آن است.

روز یکشنبه، سوئد به پیروی از فنلاند درخواست عضویت در ناتو را رسماً اعلام کرد.

حزب حاکم سوئد (حزب سوسیال- دموکرات‌) در این باره اعلام کرد: سوئد رسماً تصمیم گرفت برای عضویت در ناتو درخواست بدهد.

پیشتر نیز دولت سوئد به استناد ارزیابی‌های صورت گرفته در قبال عضویت این کشور در ناتو اعلام کرده بود که این مسئله موجب افزایش بازدارندگی در شمال اروپا خواهد شد.

حمله روسیه به اوکراین بهانه کشورهای غربی و آمریکا را برای گسترش مرزهای ناتو فراهم کرد. اقدامی که نه تنها به کاهش تنش ها در اوکراین کمکی نمی کند، بلکه احتمال گسترش دامنه جنگ اوکراین از بعد زمانی و مکانی را تقویت می کند.

پنتاگون: آماده ارائه کمک نظامی به فنلاند و سوئد هستیم

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می گوید کشورش آمادگی دارد تا در صورت نیاز، حمایت نظامی به سوئد و فنلاند ارائه دهد.

سخنگوی پنتاگون در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی گفت: هشدارهای روسیه (به فنلاند و سوئد) به وضوح نگران کننده است.

کربی گفت: اما این (مسئله) به روسیه بستگی ندارد که تعیین کند فنلاند و سوئد متحد ناتو شوند یا خیر، بلکه به مردم فنلاند و سوئد بستگی دارد.

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا در صورت حمله به فنلاند و سوئد نیروهایی را برای دفاع از آنها اعزام می کند، گفت: نمی‌خواهد در مورد یک سناریوی فرضی گمانه‌زنی کند.

با این حال وی در ادامه افزود: فنلاند و سوئد هر دو نظام های بسیار مدرنی دارند که نیروهای آمریکایی به راحتی با آنها کار می کنند.

کربی، احتمال تسری جنگ افروزی کشورش به فنلاند و سوئد را این گونه توجیه کرد: روابط نزدیک واشنگتن و دو کشور اروپای شمالی به واشنگتن این امکان را می دهد که به هلسینکی و استکهلم کمک نظامی ارائه کند.

سخنگوی پنتاگون افزود: اگر در دوره درخواست آنها برای عضویت در ناتو و پس از پیوستن آنها به ناتو به برخی قابلیت ها یا حمایت های اضافی نیاز داشته باشد، در صورت نیاز قادر خواهیم بود حمایت بیشتری ارائه کنیم.

در حالی که سوئد و فنلاند با دستاویز حمله روسیه به اوکراین در انتظار پیوستن به ناتو هستند، آمریکا نیز در این میانه بر سیاست جنگ افروزانه خود می کوبد و با ارسال تسلیحات نظامی بیشتر بر آتش جنگ در اوکراین بیشتر می دمد.

کرملین: پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو کمکی به امنیت اروپا نمی‌کند

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: کرملین نسبت به تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو نگران است.

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که کرملین از تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو نگران است و تحلیل عمیقی از پیامدهای آن صورت خواهد داد.

پسکوف افزود: همان طور که پیشتر گفتیم این موضوعی است که ما با دقت بیشتری نظارت می‌کنیم. تصور نمی کنم ورود فنلاند و سوئد به ناتو از این طریق باعث تقویت و بهبود معماری امنیتی در قاره ما خواهد شد.

سخنگوی کرملین در ادامه یادآور شد: روسیه هیچ مناقشه ارضی با فنلاند و سوئد ندارد، در حالی که اوکراین به طور بالقوه می تواند عضو ناتو شود و سپس روسیه با این کشور مناقشه ارضی خواهد داشت، زیرا بخشی از اتحادی خواهد شد که خطرات بزرگی را متوجه کل قاره می کند.

پسکوف با جدی خواندن پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو گفت که این موضوع ما را نگران کرده است و ما با دقت پیگیری خواهیم کرد که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو چه پیامدهایی از لحاظ کاربردی و امنیت متوجه ما خواهد کرد.

«پوتین» بر نقش سازمان پیمان امنیت جمعی تاکید کرد

«ولادیمر پوتین» رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) نقشی بسیار مهم در ایجاد ثبات در فضای پس از فروپاشی شوروی ایفا می کند و وی امیدوار است که امکانات و نفوذ آن افزایش یابد.

پوتین در نشست این سازمان در این باره گفت: ما در مسکو جمع شدیم زیرا ۳۰ سال پیش پیمان امنیت جمعی امضا شد و ۲۰ سال پیش بر اساس این معاهده، سازمان پیمان امنیت جمعی ایجاد شد، یعنی در واقع دو سالگرد داریم. من این رویداد را به شما تبریک می گویم.

وی ادامه داد: امیدوارم که این سازمان که طی سال های گذشته به یک ساختار بین المللی تمام عیار مبدل شده است، به گسترش خود ادامه دهد. همچنین منظورم روزهای سخت و دشوار نیز است.

رئیس جمهور روسیه خاطرنشان کرد که هم در سال ۱۹۹۲ و هم در سال ۲۰۰۲ نیز روزهای سختی وجود داشت. پوتین در این باره افزود: روزهای سخت هرگز پایان نمی یابند، اما این سازمان نقشی بسیار مهم در دوران پس از شوروی ایفا می کند، یک نقش تثبیت کننده. من امیدوارم که از این نظر، قابلیت ها و تاثیرگذاری آن بر اوضاع در حوزه مسئولیت ما افزایش یابد.

اظهارات رئیس جمهور روسیه در حالی مطرح می شود که دو کشور سوئد و فنلاند اخیرا تصمیم رسمی خود را برای پیوستن به ائتلاف نظامی کشورهای غربی یعنی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده اند.

اظهار نظر وزیر امور خارجه روسیه

همچنین پیشتر نیز «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اعلام کرده بود که آمریکا، اتحادیه اروپا و ناتو به دنبال اعمال نفوذ در آسیای مرکزی و تخریب روابط ائتلاف های این منطقه هستند.

لاوروف با اشاره به تلاش‌های غرب برای افزایش نفوذ خود در آسیای مرکزی اعلام کرد که کشورهای غربی در تلاشند تا به روابط متحدان در ائتلاف‌هایی مانند کشورهای مشترک المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) آسیب زنند.

پکن: پیوستن فنلاند به ناتو عوامل جدیدی را وارد روابطمان خواهد کرد

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد: موضع پکن در خصوص موضوع امنیت اروپا آشکار است. ما امیدواریم که با تمایل فنلاند برای پیوستن به ناتو، همه طرف‌ها به اصل امنیت تفکیک ناپذیر پایبند بوده و به نگرانی‌ های مشروع یکدیگر احترام بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص اضافه کرد: پیوستن فنلاند به ناتو عوامل جدیدی را وارد روابط بین پکن و هلسینکی که همیشه صمیمانه بوده است، خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *