چشم‌انداز روابط ایران و امارات پس از به قدرت رسیدن محمد بن زاید
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
میزبان جام جهانی ۲۰۲۲؛ مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

گسترش روابط فرهنگی ایران و لبنان در تمام سطوح

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مشترک با محمد وسام المرتضی، وزیر فرهنگ لبنان که شامگاه چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت در تالار وحدت تهران برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به هیأت لبنانی گفت: آقای المرتضی در سفر خود به کشورمان دیدارهایی با رئیس جمهور کشورمان و برخی وزرای دولت مردمی داشته که در تمامی این دیدارها تلاش شده است، روابط ایران و لبنان در سطوح مختلف ارتقا پیدا کند.

وی افزود: ایرانی‌ها از کشور لبنان به عنوان یک بخش عزیز در جهان اسلام یاد می‌کنند که همواره در پیشانی مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی افتخارات زیادی خلق کرده است به همین خاطر لبنانی‌ها مورد احترام و تکریم ایرانیان قرار گرفته اند. وی افزود: از سوی دیگر ایران و لبنان اشتراکات تاریخی بسیاری با یکدیگر دارند، بزرگان لبنان قرن‌های قبل به ایران آمده و منشأ آثار علمی و خدمات گسترده‌ای بوده اند به همین خاطر مردم ایران همواره نسبت به لبنانی‌ها یک علاقه ویژه دارند.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در دولت مردمی تلاش می‌کنیم مطابق علایق تاریخی ایران و لبنان موجب گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور شویم همچنین در پی مذاکراتی که در دیدارهای وزیر محترم لبنان داشته ایم، قرار بر این شد که تفاهمنامه فرهنگی میان دو کشور ایران و لبنان که سالیان پیش منعقد شده بود را با توجه به اقتضائات جدید بروز کرده و تلاش کنیم سطح روابط فرهنگی و هنری دو کشور را به بالاترین سطح ممکن گسترش دهیم.

وزیر فرهنگ در ادامه به دستاوردهای برپایی هفته فرهنگی ایران در لبنان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اسفندماه سال گذشته، هفته فرهنگی باشکوهی را به همت وزیر فرهنگ لبنان و با حضور هنرمندان موسیقی، هنرهای تجسمی برگزار کردیم و خوشبحتانه نمایشگاه‌های هنری و کنسرت‌ها با استقبال گرم مردم بیروت روبرو شد و امیدواریم اینگونه تعاملات فرهنگی و هنری ادامه داشته باشد.

به گفته اسماعیلی، قرار است وزیر فرهنگ لبنان به زودی به سایر شهرهای ایران سفر کند و از نزدیک با فرهنگ غنی و زیبایی‌های مناطق مختلف ایران آشنا شود.

محمد وسام المرتضی، وزیر فرهنگ لبنان نیز در این دیدار ضمن تشکر از محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ، برای دعوت به ایران گفت: این دیدار در جهت تعامل بیشتر و ارتباط فرهنگی بین دو ملت صورت گرفت و از وزیر فرهنگ ایران تشکر می‌کنم که شرایط دیدار با رییس جمهور و سایر وزرای جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرد. دو ملت لبنان و ‌ایران در ‌مسیر گسترش و تقویت روابط فرهنگی‌ حرکت خواهند کرد و سفرهایی از این دست بین دو کشور ‌ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.