آغاز انتخابات پارلمانی لبنان
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
گسترش روابط فرهنگی ایران و لبنان در تمام سطوح
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

چشم‌انداز روابط ایران و امارات پس از به قدرت رسیدن محمد بن زاید

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، تغییر در رهبری امارات می تواند فرصت خوبی برای بهبود و ارتقا سطح همکاری دو کشور باشد. با تغییر رهبری امارات فرصت جدیدی برای هر چه بیشتر آب شدن یخ روابط تهران و دبی ایجاد شده است که اگر به درستی از سوی رهبر جدید امارات بکار گرفته شود می تواند روابط دو کشور را به سطح جدیدی ارتقا دهد.

خلیفه بن زاید که سالها درگیر عوارض ناشی از سکته ی سال ۲۰۱۴ خود بود، روز جمعه درگذشت و مجلس عالی اتحاد امارات که از روسای هفت امیر نشین امارات متحده عربی تشکیل شده است، روز بعد شیخ محمد بن زاید را به عنوان رئیس جدید این کشور نفت خیز عربی انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری امارات، روسای هریک از امیرنشین های امارات با رهبر جدید کشور تجدید پیمان کردند. شیخ محمد نیز از اعتماد اعضای مجلس عالی اتحاد و تجدید پیمان حاکمان امارات هفتگانه قدردانی و آرزو کرد بتواند مسوولیت اداره کشور را بخوبی به انجام برساند.

رهبران کشورهای جهان در روزهای جمعه و شنبه با ارسال پیام هایی انتخاب شیح محمد را تبریک گفتند. از ایران نیز رئیس جمهوری سید ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه حسین امیرعبد اللیهان پیام هایی ارسال کردند.

به گزارش وزارت خارجه ایران، امیرعبداللهیان با ارسال پیامی به همتای اماراتی خود شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان درگذشت شیخ خلیفه را به دولت و مردم “کشور دوست و برادر” امارات متحده عربی تسلیت گفت.

رئیس جمهوری ایران نیز پیش از انتخاب شیخ محمد به عنوان رئیس جدید امارات، در پیامی به وی درگذشت شیخ خلیفه را تسلیت گفت.

با توجه به کندی تحولاتی که در جهت پیشرفت روابط ایران و امارات روی داده است، ارسال پیام از سوی مقام های ایرانی به امارات قابل پیش بینی بود. در ماه دسامبر آیت الله رئیسی نامه ای از رئیس فقید امارات دریافت کرد که در آن از او دعوت شده بود تا به ابوظبی سفر کند. این دعوتنامه در جریان سفر مشاور امنیت ملی امارات شیخ تهنون بن زاید به تهران در ماه دسامبر به رئیس جمهوری ایران داده شده بود. شیخ تهنون در جریان این سفر با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران علی شمخانی دیدار کرد.

سفر آیت الله رئیسی به ابوظبی همچنان در دستور کار قرار دارد اما مشخص نیست که به زودی انجام شود هر چند که بنا بر گزارش های رسیده، قرار است وی در آینده نزدیک به کشور عمان سفر کند. بخش عربی شبکه الجزیره به نقل از منابع ایرانی گزارش داد که طرف اماراتی در جریان دیدارهایی که بخشی از آنها محرمانه است، بار دیگر دعوت خود از رئیس جمهوری ایران را تکرار کرده است. این منابع ضمن تایید این که انجام چنین سفری در دستور کار رئیس جمهوری قرار دارد افزودند که سفر وی در زمان مناسب انجام خواهد شد.

به نظر می رسد که روند کند نزدیکی دو کشور به یکدیگر دلیل تاخیر در انجام سفر رئیس جمهوری ایران به امارات باشد. امارات می تواد با برداشتن گام های عملی برای بهبود روابط دو جانبه، به ویژه در بخش اقتصاد که منافع هر دو طرف را دربر دارد، این روند را تسریع ببخشد. رهبران امارات متحده عربی از جمله شیخ محمد بن زاید تمایل خود را برای توسعه روابط با تمامی کشورهای منطقه از جمله ایران اعلام کرده اند. بنابراین جای شگفتی نخواهد بود اگر رئیس جدید امارات نیز برای ارتقا سطح روابط دو کشور اقدامی انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.