کامالا هریس به امارات سفر می‌کند
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
المیادین: پرونده مذاکرات در وین بار دیگر فعال شد
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادشاه عربستان در بیمارستان/ولیعهد در راه قاهره

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، منابع دیپلماتیک مصری، در حالی از سفر قریب الوقوع محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به این کشور با هدف زمینه سازی برای یک نشست دیگر با صهیونیستها، خبر داده اند که پادشاه عربستان در بیمارستان بستری است و برخی منابع از وخامت حال وی گزارش می دهند.

تارنمای خبری العربی الجدید امروز یکشنبه نوشت: این سفر در چارچوب گفت وگوهای مصر و عربستان در آستانه نشست ماه آتی امریکا، مصر، بحرین، امارات و نخست وزیر رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی صورت می گیرد.

این منبع اضافه کرد: بخش مهمی از هماهنگی های نشست های پیشین در بندر عقبه اردن و شرم الشیخ مصر بر عهده عربستان بود، چون نماینده ای از جانب ولیعهد عربستان هم دراین نشستها حضور داشت بی آنکه در بیانیه های رسمی نامی از وی برده شود. نشست نقب نیز با حضور وزرای خارجه مصر، امریکا، مغرب ، بحرین و امارات با هماهنگی قبلی از سوی عربستان و مصر برگزار شده بود.

به نوشته این منابع این سفر در حالی انجام می گیرد که روابط بین عربستان و مسئولان آمریکایی در واشنگتن، در پی جنگ روسیه و اوکراین و مخالفت عربستان با افزایش تولید نفت به درخواست امریکا ، دچار تنش شده است.

این منابع گفتند به احتمال بسیار در این سفر، انتقال پیامهای دوجانبه بین ریاض و واشنگتن بر عهده قاهره گذاشته شود تا نگرانی عربستان از تصمیم امریکا درباره خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست تروریسم، در چارچوب توافق هسته ای به اطلاع طرفهای امریکایی نیز رسانده شود.

یک منبع دیپلماتیک رسمی نیز گفته که در این سفر همچنین بررسی تحولات اخیر در منطقه در برنامه کار عبدالفتاح السیسی و بن سلمان خواهد بود.

این منبع خاطرنشان کرد: پرونده ازسرگیری روابط مصر و ترکیه که درپی بهبود روابط ریاض-آنکارا، طی برهه آتی شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهد بود نیز در برنامه این سفر خواهد بود.

این منبع دیپلماتیک با بیان اینکه بن سلمان برای پایان دادن به مناقشه بین قاهره و آنکارا تلاش خواهد کرد، افزود یک متغیر مهم مدنظر در ازسرگیری روابط آنکارا- ریاض، عادی سازی روابط مصر و ترکیه بوده است

به گفته این منبع، گام عملی مورد انتظار برای احیای روابط مصر و ترکیه از طریق عربستان برداشته می شود و عربستان هم در تلاش برای برگزاری یک نشست سه جانبه با حضور ترکیه، مصر و عربستان سعودی است.

از سوی دیگر، این منبع دیپلماتیک فاش کرد موضوع کمک های اقتصادی عربستان به مصر، یکی از دستورکارهای عمده دیدار سیسی و بن سلمان خواهد بود چون مصری ها به شدت نیازمند و امیدوار به افزایش کمکهای عربستان هستند.

خبرگزاری عربستان، ماه مارس گذشته از سپرده گذاری ۵ میلیارد دلاری ریاض ، نزد بانک مرکزی مصر خبر داد.

مصطفی مدبولی، نخست وزیر مصر اعلام کرده بود: به زودی شاهد اقدامات سریع برای جذب ۱۰میلیارد دلار سرمایه گذاری با همکاری صندوق ملی مصر و صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی خواهیم بود.

تحرکات اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در حالی است که «مجتهد» فعال و افشاگر معروف عربستانی امروز یکشنبه در حساب کاربری خود بر روی توییتر نوشت: منابع مطلع در محافل خاندان سلطنتی عربستان، از نگرانی و تشویش در حلقه اطرافیان بن سلمان خبر می دهند.

اما در مقابل، دیوان پادشاهی سعودی در بیانیه ای از سوی پزشکان بیمارستان تخصصی ملک فیصل جده اعلام کرده که بعد از ظهر امروز (یکشنبه) بر روی پادشاه سعودی آزمایش کولونوسکپی انجام شده و نتیجه آن رضایت بخش بوده است.

براساس بیانیه صادره پزشکان توصیه کرده اند که ملک سلمان مدتی را در بیمارستان “استراحت” کند؛ موضوعی که گمانه ها و شایعات در خصوص وخامت حال پادشاه را قوت بخشیده است و این سوال را مطرح می سازد که آیا اهداف این سفر به غیر از محورهای فوق، نمی‌تواند نوعی آماده سازی منطقه برای روزهای نه چندان دور “عربستان بدون ملک سلمان” باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *