گسترش روابط فرهنگی ایران و لبنان در تمام سطوح
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
رئیس جمهور سومالی امروز تعیین می‌شود/اعلام منع آمد و شد در پایتخت
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

میزبان جام جهانی ۲۰۲۲؛ مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، به دلیل اشتراکات فرهنگی و دینی و شباهت‌های ادبی در زمینه نشر، قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲، مهمان ویژه سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

ارزیابی‌ها برای انتخاب کشور مهمان ویژه نمایشگاه کتاب به‌طور تخصصی و ویژه‌ای صورت گرفته است. قطر به دلیل وجود اشتراکات فرهنگی و دینی و از طرفی شباهت ادبی به حوزه نشر جزو اولویت‌های انتخاب مهمان ویژه نمایشگاه امسال بود.

وزیر فرهنگ قطر، رئیس نمایشگاه کتاب دوحه و جمعی از نویسندگان شاخص و ناشران مطرح کشور قطر در ایران حضور یافتند و با مغتنم شمردن این فرصت تلاش شد جلسات تبادل نظر و همفکری میان نویسندگان و ناشران ایرانی و قطری برگزار شود.

اولین سابقه حضور مهمان ویژه در بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه کتاب در سال ۱۳۹۳ به حضور کشور افغانستان بازمی‌گردد که در سال‌های بعد ما حضور مهمانان ویژه از کشورهای عمان، روسیه، ایتالیا، صربستان و چین را شاهد بودیم.

برای کمک به فعالان صنعت نشر، نویسندگان و حتی کتاب‌دوستان کشورمان لازم است که هرسال میزبان مهمانان ویژه باشیم تا بتوانیم ادبیات دو کشور، تجربه‌های صنعتی و فرهنگی و روش‌های جدید فروش را به اشتراک بگذاریم.

غرفه کشور قطر از آن دسته غرفه‌هایی است که به دلیل زیبایی دکوری که دارد مخاطبان بسیار زیادی دارد؛ به گفته ریاض احمدمحمد صالح، مدیر اتحادیه ناشران و توزیع کنندگان فرصت مشارکت و حضور کشور قطر و ناشران قطری در سی‌وسومین نمایشگاه حضوری بین‌المللی کتاب تهران پس از شیوع کرونا، فرصتی ارزشمند است، همچنین استقبال ناشران ایرانی از نمایشگاه کتاب و تعداد بالای آن‌ها سبب برقراری ارتباط میان این دو کشور شده است.

کشور قطر تقریباً دست پر به نمایشگاه کتاب تهران آمده است و از میان ۱۵ ناشر و توزیع کننده کتاب در این کشور ۵ نشر اعم از «دارنبجه» ناشر تخصصی کودک و نوجوان، انتشارات «جامعه قطر» ناشر تخصصی کتاب‌های علمی، انتشارات «احمدبن خلیفه» ناشر عمومی و انتشارات «روزه» و انتشارات «وتد» نیز ناشران کتاب‌های عمومی اعم از رمان، تاریخ و فرهنگ در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور پیدا کرده است.

نکته مهم و قابل توجه در خصوص غرفه کشور قطر این است که قطری‌ها در ساعات روز نمایشگاه، سری به ناشران ایرانی می‌زنند و نشر‌های قطری را معرفی می‌کنند تا کتاب‌های متناسب با فرهنگ قطر را پیدا و برای ترجمه اقدام کنند طبیعتاً بسیاری از کتاب‌های ناشران قطری نیز برای ناشران ایران جالب توجه است، استقبال مخاطبان ایرانی نیز از غرفه کشور قابل توجه بوده است حتی مخاطبانی که زبان عربی نمی‌دانند سری به این غرفه می‌زنند.

یکی دیگر از برنامه‌های مهم کشور قطر، توافق فرهنگی با کشور ماست؛ این موافقت نامه مشتمل بر یک مقدمه و ۱۰ ماده به منظور تحکیم و گسترش روابط بین ۲ کشور برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ تصویب شده است، بر اساس این توافقنامه طرفین برای گسترش و تحکیم روابط فرهنگی فیمابین در کلیه زمینه‌های فرهنگی و هنری بر اساس حق یکسان و احترام کلیه قوانین و مقررات داخلی‌جاری در هر یک از دو کشور اقدام می‌کنند.

دیدار‌های متقابل هیأت‌های فرهنگی و گروه‌های هنری ملی و سنتی جهت ارائه هنر خود، در کشور طرف متعاهد، دیدار‌های متقابل مسئولان، کارشناسان و پژوهشگران ذی‌ربط به مسائل فرهنگی، هنری و میراث فرهنگی، حفظ حقوق مالکیت فکری مؤلفین بر اساس قوانین و مقررات جاری دو کشور بخش مهمی از این توافق فرهنگی محسوب می‎‌شود.

علاوه بر مبادله اطلاعات فرهنگی، کتاب، منابع علمی، فرهنگی و انتشاراتی دررشته‌های مختلف علوم، تنظیم جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی هنری و همایش‌های ادبی گوناگون و نمایشگاه‌های هنر‌های تجسمی و صنایع دستی سنتی میان طرفین، ترجمه و انتشار مطبوعات فرهنگی و کار‌های هنری برتر که در هر ۲ کشور تولید می‌شود، با رعایت قوانین و مقررات جاری در هر یک از آن‌ها بخش‌هایی دیگر از این توافق است.

سفیر قطر نیز شنبه ۲۴ اردیبهشت در چهارمین روز از سی‌وسومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، غرفه کشور قطر و سایر بخش‌های ناشران بین المللی بازدید کرد و با اعضای مختلف این بخش دیدار داشت.

کشور قطر در پاییز سال جاری میزبان مسابقات فوتبال جام جهانی است. از همین جهت نهادهای مختلف تسهیلات ویژه‌ای را برای استفاده از این رویداد درنظر گرفته‌اند. یکی از مهم‌ترین اقدامات موافقت وزارت خارجه با لغو ویزای ایران از مبدأ کشور قطر همزمان با جهام جهانی ۲۰۲۲ است.

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.