در گام دوم باید از ساختارها و مراکز متعدد در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرهیز کرد
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
سرلشکر باقری به جمهوری تاجیکستان سفر می‌کند
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

سرعت دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم

Step of coin stack on top wooden working table with city and office building background, world map, global network business banking concept idea, element by NASA.

دکتر سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور- در پنج ماه ابتدایی آغاز به کار دولت سیزدهم به اندازه چند سال گذشته دیپلماسی اقتصادی کشور با سایر کشورها در زمینه های مختلف پیشرفت داشت.

دولت سیزدهم تلاش می کند که آثار و تبعات تحریمها بر زندگی مردم کاهش و وضعیت زندگی آنان بهبود یابد، گفت: مصلحت ، عزت و حکمت ملت در سیاست خارجی اولویت این دولت قرار دارد و  فروش نفت در ماههای آغاز به کار دولت سیزدهم ۴۰ درصد افزایش یافته است.

دولت همه تلاش خود را به کار گرفته تا با ریل گذاری جدید اقتصادی شرایط و وضعیت اقتصادی مردم و جامعه بهتر شود و دولت برای تامین سلامت و معیشت مردم و در کنار آن اقدامات بسیار خوب در زمینه دیپلماسی اقتصادی به دنبال بهبود اوضاع کشور است.

از سفر اخیر آیت الله رئیسی ریاست جمهور به کشور روسیه به عنوان نقطه عطفی در روابط بین ایران و روسیه یاد کرد. روسیه دارای تضاد منافع با آمریکا است، از سالهای گذشته به شیوه های مختلف تلاش می کرد که روابط خود را با کشور ما با بهبود بخشد ولی عزم جدی در مسوولان وقت وجود نداشت و دولتمردان ایران بیشتر نگاهشان به غرب بود.

ولی دولت سیزدهم تقویت روابط با همسایگان را رویکرد مهم دیپلماسی اقتصادی و سیاسی خود قرار داده است و اجرای سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین آغاز شده است و با توجه به قابلیت های اقتصادی کشور روسیه مبادلات تجاری سالانه بین کشورمان با این کشور از ۷۰۰ میلیون دلار به ۱۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

کشور روسیه هم مثل کشور ما در شرایط تحریم قرار دارد و خواستار تقویت فروش تولیدات خود از طریق بازار ایران و توسعه مبادلات تجاری با کشورمان است، روسیه و ایران دارای دشمن مشترک هستند.

معاون رییس جمهور گفت: کشورهای همسایه و منطقه و چین بدنبال توسعه مبادلات و همکاریهای اقتصادی و تجاری در زمینه های صادرات نفت، گاز ، پتروشیمی با کشور ما هستند و باید از این ظرفیتها بهره لازم ببریم.

پیوستن ایران به سازمان همکاری های اقتصادی شانگهای و اتحادیه اوراسیا و قرارداد سه جانیه سوآپ گازی بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان یکی از اقدامات موثر در جهت توسعه مبادلات اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه ای و گام مهمی در جهت خنثی سازی تحریمها است

گروه مذاکره کننده کشورمان در مذاکرات هسته ای گروهی متخصص و با اخلاق و عقلانیت و منطقی از حق مسلم و منافع مردم کشورمان دفاع می کنند.

رهبر معظم انقلاب در سالهای گذشته همواره بر حمایت از تولید و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند ولی چون عزم جدی در مسوولان کشور وجود نداشت بیشتر کارها بر زمین ماند ولی دولت مردمی و انقلابی سیزدهم در مدت کوتاه شروع به کار اقدامات بسیار مهمی در این زمینه انجام داده است و موانع اجرای این سیاستها یکی بعد از دیگری برطرف می شود.

بعد از فروکش کردن تبعات بیماری کووید ۱۹ که با همت دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای کنترل این بیماری انجام شده است، مردم در دهه فجر و با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن بار دیگر همراهی خود با دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی نشان می دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *