میزبان جام جهانی ۲۰۲۲؛ مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
متاورس سبک زندگی و هویت جوامع بشری را تغییر می‌دهد
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

رئیس جمهور سومالی امروز تعیین می‌شود/اعلام منع آمد و شد در پایتخت

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، اعضای پارلمان و مجلس سنای سومالی قرار است که طی امروز رئیس جمهور جدید کشورشان را از بین ۳۹ نامزد نهایی انتخاب کنند.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی سومالی (سونا) رأی گیری برای انتخاب رئیس جمهور جدید سومالی در پایگاه هوایی در منطقه “أفسیونی” واقع در اطراف فرودگاه بین‌المللی “موگادیشو” انجام می‌شود.

مهم‌ترین نامزدهای تصدی پست ریاست جمهوری سومالی؛ محمد عبدالله فرماجو، رئیس جمهور فعلی و حسن شیخ محمود، رئیس جمهور سابق این کشور هستند.

نامزد تصدی پست ریاست جمهوری سومالی برای موفقیت باید آرای دو سوم نمایندگان پارلمان و اعضای مجلس سنا را به دست بیاورد و اگر نفر اول این میزان رای را به دست نیاورد روند انتخاب به دور دوم کشیده خواهد شد و در این دور نمایندگان تنها از میان چهار نفر برتر رئیس جمهور را انتخاب خواهند کرد.

در همین حال، پلیس سومالی نیز در پایتخت این کشور ممنوعیت آمد و شد اعلام کرده است.

سخنگوی پلیس سومالی در این باره تصریح کرد: تمامی خیابان‌های پایتخت از ساعت ۱۵ بعد از ظهر شنبه بسته شده و این ممنوعیت آمد و شد و تا ساعت ۱۲ ظهر دوشنبه (به وقت محلی) ادامه خواهد داشت.

انتخاب رئیس جمهور سومالی برای دو سال به دلیل اختلاف درباره مکانیزم انتخابات پارلمانی میان دولت سومالی و رؤسای ایالت‌های فدرالی و اختلافات درباره کرسی‌های پارلمانی در منطقه جدو در جنوب سومالی بین محمد عبدالله فرماجو و رئیس ایالت جوبالاند درباره کسی که نماینده ساکنان این منطقه در پارلمان سومالی است به تأخیر افتاد.

اهمیت این انتخابات ریاست جمهوری در این است که احتمالا مقدمه‌ای برای عبور کشور از بن بست سیاسی است. این مسئله ثبات سیاسی و امنیتی نسبی دولت‌های سابق را تهدید می‌کند. همچنین معضلات امنیتی را که موگادیشو و مناطق دیگر به دلیل انفجارهای انتحاری شاهد آن هستند، مهار می‌کند.

همچنین می‌تواند به مهار پیامدهای خشکسالی که زندگی پنج میلیون سومالیایی را تهدید می‌کند کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.