چه کشورهایی نظم جدید جهانی را شکل می‌دهند؟
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
برنامه توافق فرهنگی ایران و قطر تصویب شد
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

آیا سوئد و فنلاند به ناتو می‌پیوندند/بحران دیگری در راه خواهد بود؟!

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دولت فنلاند رسما تصمیم این کشور را برای پیوستن به ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد.

«سائولی نینیستو» رئیس جمهور فنلاند در این باره اعلام کرد: امروز رئیس جمهور و کمیته سیاست خارجی دولت به طور مشترک توافق کردند که فنلاند برای عضویت در ناتو درخواست دهد. این یک روز تاریخی است. دوران جدیدی در حال شکل گیری است.

کشورهای عضو ناتو در منطقه شمال اروپا مانند نروژ و لتونی نیز از تصمیم فنلاند و سوئد جهت پیوستن به ناتو حمایت کرده اند.

اعلام رسمی تصمیم هلسینکی جهت پیوستن به ناتو در حالی است که «پکا هاویستو» وزیر خارجه این کشور روز گذشته اعلام کرده بود برای فنلاند بسیار مهم است که ارتباط خود را با روسیه حفظ کند، زیرا دو کشور دارای مرز طولانی مشترک هستند.

پیشتر رئیس جمهور فنلاند در پیامی توییتری اعلام کرد که روز جمعه در تماسی تلفنی با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «ماگدالنا اندرسون» نخست‌وزیر سوئد، گام‌های بعدی فنلاند برای عضویت در ناتو را مورد بحث و گفتگو قرار داده است.

تماس تلفنی رئیس جمهور فنلاند پس از آن صورت گرفته بود که وی روز پنجشنبه به همراه «سانا مارین» نخست وزیر این کشور بر ضرورت پیوستن هر چه زودتر این کشور به ناتو تاکید کردند.

دولت سوئد نیز با اعلام ارزیابی‌های صورت گرفته در قبال عضویت این کشور در ناتو اعلام کرده است که این مسئله موجب افزایش بازدارندگی در شمال اروپا خواهد شد.

همزمان «کارن دانفرید» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور اروپا و اوراسیا نیز در رابطه با مسئله عضویت فنلاند و سوئد در ناتو اعلام کرده بود: ایالات متحده از پیشنهادهای فنلاند و سوئد حمایت می‌کند و ما با ۲۹ متحد دیگر در ناتو درباره این روند همکاری خواهیم کرد.

این در حالی است که معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در اظهاراتی هشدار داده بود که فنلاند و سوئد در صورت پیوستن به ناتو به هدف احتمالی نیروهای مسلح روسیه تبدیل خواهند شد.

همچنین وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که این مسئله پس از بررسی و تحلیل کامل، به طور قطع واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

حمایت کانادا

«ملانی جولی»، وزیر خارجه کانادا روز یکشنبه اعلام کرد در صورتی که فنلاند و سوئد تصمیم به درخواست عضویت در ناتو بگیرند، کانادا امیدوار است که روند تصویب آن سرعت بگیرد.

وزیر خارجه کانادا در بدو ورود به برلین برای شرکت در نشست وزرای خارجه ناتو به خبرنگاران گفت: امیدوارم این کار ظرف چند هفته انجام شود. بسیار مهم است که در این باره اجماع نظر داشته باشیم.

پیش از این نیز «آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که چنانچه فنلاند و سوئد درخواست عضویت در ناتو را داشته باشند، باید فوراً به خواسته آنها جامه عمل پوشانده شود.

بائربوک در این باره و در آستانه نشست غیررسمی وزرای خارجه ناتو در برلین، گفت: درهای ما به روی آنها باز است. اگر پارلمان ها و جوامع آنها تصمیم به پیوستن به ناتو تصمیم بگیرند، آنگاه می توانند به سرعت به این ائتلاف بپیوندند.

فنلاند و سوئد اخیراً از قطعی شدن تصمیم شان جهت درخواست عضویت در ناتو خبر داده اند، مسئله‌ای که به گفته وزارت خارجه روسیه، پس از بررسی و تحلیل کامل، به طور قطع واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

تهدید ترکیه

رئیس جمهوری ترکیه، استکهلم و هلسینکی را به پناه دادن به کسانی که او «تروریست‌های حزب کارگران کردستان» نامید، متهم کرد

با شتاب گرفتن روند پیوستن احتمالی فنلاند و سوئد به پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه اعلام کرد که این اقدام، همانند پیوستن یونان به پیمان «ناتو»، اقدامی «اشتباه» خواهد بود.

اردوغان، جمعه ۲۳ اردیبهشت در اظهاراتی به خبرنگاران گفت که «نمی‌خواهد شاهد تکرار همان اشتباهی باشد که با پیوستن یونان رخ داد.»

او استکهلم و هلسینکی را به پناه دادن به کسانی که او «تروریست‌های حزب کارگران کردستان» نامید، متهم کرد.

از سویی، رئیس جمهوری فنلاند و نخست‌وزیر این کشور که در مجاورت با روسیه قرار دارد، پنج‌شنبه تاکید کردند که از پیشرفت سریع درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو، حمایت می‌کنند که راه را برای اعلام رسمی درخواست عضویت فنلاند در روزهای آینده، هموار می‌سازد.

این در حالی است که ماگدالنا اندرسون، نخست‌وزیر سوئد همچنان سرگرم بررسی این موضوع است و قرار است حزب حاکم سوسیال دموکرات که ریاست آن را برعهده دارد، یکشنبه آینده، نظر خود را اعلام کند.

حمایت لتونی

«ادگارز رینکوویچ» وزیر خارجه لتونی‌ که کشورش یکی از اعضای پیمان نظامی ناتو است، اعلام کرد که این کشور با پیوستن فنلاند و سوئد به این ائتلاف نظامی موافق است و این مسئله دریای بالتیک را به «دریای ناتو» را تبدیل می کند.

وی همچنین ضمن درخواست افزایش نیروهای ناتو در لتونی، گفت: وضعیت امنیتی کنونی مستلزم برنامه‌های متهورانه‌تر از سوی ائتلاف است.

در همین رابطه، نروژ نیز که عضو دیگر ناتو در شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی محسوب می شود، از تصمیم فنلاند و سوئد جهت پیوستن به این ائتلاف به طور تمام قد حمایت کرده است.

فنلاند و سوئد اخیراً از قطعی شدن تصمیم شان جهت درخواست عضویت در ناتو خبر داده اند، مسئله‌ای که به گفته وزارت خارجه روسیه، پس از بررسی و تحلیل کامل، به طور قطع واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

گفتگوی رؤسای جمهور روسیه و فنلاند

این در حالی است که چند روز پیش «سائولی نینیسته» رئیس جمهور فنلاند با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در خصوص تصمیم این کشور برای پیوستن به پیمان ناتو گفتگو کرد.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از پایگاه بلومبرگ امروز شنبه اعلام کرد که رئیس جمهور فنلاند در تماس تلفنی با همتای روس خود برنامه هلسینکی برای عضویت در ناتو را با وی در میان گذاشته است.

رویترز در گزارش خود به جزئیات بیشتری از گفتگوی تلفنی سران روسیه و فنلاند اشاره نکرد.

رئیس جمهور روسیه پیشتر مسئله عضویت فنلاند و سوئد در ائتلاف نظامی ناتو را با شورای امنیت روسیه مورد بحث و گفتگو قرار داد.

این در حالی است که رئیس جمهور فنلاند در پیامی توییتری اعلام کرده بود که در تماسی تلفنی با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «ماگدالنا اندرسون» نخست‌وزیر سوئد، گام‌های بعدی کشورش برای عضویت در ناتو را مورد بحث و گفتگو قرار داده است.

تماس تلفنی رئیس جمهور فنلاند پس از آن صورت می‌ گیرد که وی روز پنجشنبه به همراه «سانا مارین» نخست وزیر این کشور بر ضرورت پیوستن هر چه زودتر این کشور به ناتو تاکید کردند.

مسکو بارها به این دو کشور هشدار داده بود که با چنین اقدام آنها برای پیوستن به پیمان ناتو، سهل‌انگارانه برخورد نخواهد شد و در قالب تدابیر تاکتیکی و نظامی، به آن پاسخ داده خواهد شد.

مسکو تاکید دارد که نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه در اوج منازعه شدید کنونی این کشور با غرب، ممکن است جنگی را شعله‌ور ساخته و دامنه درگیری‌های نظامی را به اروپا گسترش دهد.

مسلماً پیوستن این دو کشور، فضای موجود جهانی را به سمت آشوب و جنگ وسیع تر خواهد کشاند. در این رابطه «ماتئو سالوینی» رهبر حزب لیگا نورد ایتالیا پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را اقدامی در خلاف جهت تحقق صلح در اوکراین ارزیابی کرد.

سالوینی در بحبوحه بالا گرفتن بحث پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به پشتوانه حمایت کشورهای غربی، گفت: در حال حاضر نه. هر چیزی که روند دستیابی به صلح را به تاخیر می اندازد، باید در فهرست انتظار قرار گیرد.

همچنین «جیانکارلو جورجتی» وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا نیز ضمن حمایت از موضع سالوینی گفت که پیوستن دو کشور جدید به ناتو که در نزدیکی مرزهای روسیه قرار دارند، قطعا به کاهش (زمان درگیری) اوکراین کمکی نخواهد کرد، البته موضع دو سیاستمدار ایتالیایی با سیاست رسمی این کشور که امروز از سوی «لویئجی دی مایو» وزیر خارجه اعلام شد، در تعارض است. دی ماریو در نشست کشورهای گروه ۷ اعلام کرد که رم از پیشنهاد فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو حمایت خواهد کرد.

کشورهای سوئد و فنلاند در روزهای اخیر به بهانه وقوع جنگ در اوکراین و دستمایه قرار دادن مسائل امنیتی موضوع عضویت در ناتو را پیش کشیده اند. این در حالیست که به دلیل نزدیکی دو کشور به روسیه، پیوستن آنها به ناتو قطعا با واکنش جدی روسیه مواجه خواهد شد و بر پایان دادن به جنگ در اوکراین تاثیر منفی خواهد گذاشت.

این در حالی است که در آخرین موضع گیری انجام شده در این خصوص یک مسئول ناتو اعلام کرد که پیش بینی می شود همپیمانان در مفهوم راهبردی جدید، رفتار روسیه را تهدید مستقیم ارزیابی کنند. آنها همچنین در باره نحوه حمایت از کشورهای همسایه روسیه که در معرض خطر قرار دادند، صحبت خواهند کرد.

این منبع با بیان اینکه اعضای ناتو احتمالاً درها را بر احیای روابط این پیمان با مسکو در صورت تغییر رفتار روسیه باز خواهند گذاشت، عنوان کرد: همچنین موضوع چین و روابط آن با روسیه نیز (در نشست آتی کشورهای عضو) مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ناتو نسخه فعلی مفهوم راهبردی خود را در سال ۲۰۱۰ تصویب کرد که بر اساس آن روسیه به عنوان شریک ادعا شده است و پیش بینی می شود در نسخه بعدی این موضوع لغو شود.

این اقدام پیمان ناتو در پی تشدید تنش ها میان روسیه و اعضای این پیمان به بهانه عملیات نظامی مسکو در اوکراین صورت می گیرد.

اعلام رسمی سوئد برای پیوستن به ناتو

حزب حاکم سوئد (حزب سوسیال- دموکرات‌) در این باره اعلام کرد: سوئد رسماً تصمیم گرفت برای عضویت در ناتو درخواست بدهد.

وزرای امور خارجه ۳۰ کشور عضو ناتو در حال برگزاری مذاکرات دو روزه (شنبه- یکشنبه) در برلین هستند که تمرکز آن بر درخواست عضویت دو کشور شمال اروپا است. درخواست رسمی آن‌ها برای پیوستن به ناتو ظرف چند روز آینده انتظار می‌رود.

بلینکن: از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو به شدت حمایت می کنیم

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا طی اظهاراتی عنوان کرد که همه اعضای ناتو به دنبال پایان دادن به جنگ اوکراین هستند و ما از این کشور حمایت می کنیم. اگر سوئد و فنلاند پیوستن به پیمان ناتو را انتخاب کنند ما به شدت از آن حمایت می کنیم.

بلینکن ادامه داد: ما همکاری خود را از طریق پیمان ناتو در برابر تجاوز روسیه و همکاری دفاعی خود با استرالیا و ژاپن را تقویت خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما منتظر نشست آینده خود در پاریس برای تقویت همکاری میان آمریکا و اروپا هستیم. من با وزیر امور خارجه ترکیه در مورد موضوع پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو صحبت کردم و اطمینان دارم که در این زمینه توافق حاصل خواهد شد.

وی ادامه داد: حمایت زیادی از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو وجود دارد و ما در این مورد به اجماع خواهیم رسید.

این مقام آمریکایی اظهار داشت: از تلاش های اتحادیه اروپا برای توقف وابستگی به نفت روسیه و پر کردن شکاف های مربوط به انرژی که اروپا از آن رنج می برد، حمایت می کنیم.

وی افزود: به رغم تردید در مواضع ما، همچنان بر مخالفت خود بر تجاوز روسیه به اوکراین و پیامدهای آن تاکید و از کی‌یف حمایت می کنیم.

بلینکن گفت: اتحاد بی سابقه ای در این زمینه وجود دارد و تا زمانی که تجاوز روسیه ادامه داشته باشد، این اتحاد نیز ادامه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.