آیا طرح‌های آبی ترکیه معضل تازه در روابط با همسایگان پدید خواهد آورد؟
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
چشم‌انداز روابط ایران و امارات پس از به قدرت رسیدن محمد بن زاید
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

آغاز انتخابات پارلمانی لبنان

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، انتخابات پارلمانی لبنان امروز یکشنبه و با رقابت میان ۷۱۸ نامزد برای تصدی ۱۲۸ کرسی پارلمان آغاز شد. این نخستین انتخابات پارلمانی از زمان انفجار بیروت و اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۹ است.

بیست و چهارمین دور از انتخابات پارلمانی لبنان از صبح امروز یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شد. برگزاری این انتخابات درحالی است که پیشتر زمزمه‌های فراوانی پیرامون تعویق زمان آن وجود داشت. برخی طرف‌های داخلی به ویژه جریان ۱۴ مارس که از وضعیت شکننده‌ای در عرصه سیاسی برخوردار هستند و پایگاه اجتماعی خود در ضعیف می‌بینند، طی ماه‌های گذشته از هیچ تلاشی برای تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی دریغ نکردند.

با این‌ حال، پروژه ایجاد وقفه در برگزاری انتخابات پارلمانی با هدف ظهور و بروز خلأ سیاسی در لبنان با شکست مواجه شد. پیشتر وزارت کشور لبنان اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در ۳ مرحله برگزار می‌شود. تاکنون مراحل اول و دوم انتخابات پارلمانی طبق برنامه‌ریزی قبلی انجام شده است. مرحله اول این انتخابات روز جمعه در ۱۰ کشور عربستان، مصر، ایران، قطر، اردن، عمان، کویت، عراق، بحرین و سوریه برگزار شد.

مرحله دوم رأی‌گیری از لبنانی‌های ساکن خارجِ کشور در روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه در ۴۸ کشور جهان با شرکت ۱۹۴ هزار و ۳۴۸ تبعه لبنانی برگزار شد. استرالیا، ترکیه، روسیه، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، مغرب و آمریکا از جمله کشورهایی هستند که شاهد برگزاری دومین مرحله انتخابات پارلمانی لبنان بودند.

اگر اسرائیل بخواهد بر انتخابات تأثیر بگذارد، مقاومت در کمین است

«حسن فضل الله» نماینده فراکسیون «وفاداری به مقاومت» در پارلمان لبنان پس از شرکت در انتخابات این کشور گفت: امروز مردم لبنان از بزرگترین حق قانونی خود استفاده می‌کنند. شهروندان در جنوب لبنان در حال رأی دادن هستند و جنوب یک بخش اساسی در لبنان است و امروز باید به سوی مرحله بازسازی کشور حرکت کنیم.

وی ادامه داد: نفرت پراکنی در ساختن کشور و آینده لبنان جایی ندارد. ما به نظر مردم لبنان متوسل می‌شویم و آنچه مردم می‌خواهند را می‌پذیریم و به قانون پایبند هستیم. من از صبح در مناطق جنوبی حضور دارم و شاهد بوده‌ام که مردم آمدند تا معادله ارتش و مقاومت را تأیید کنند.

فضل الله اظهار داشت: حضور در این انتخابات برای اینکه ما قدرت جدیدی داشته باشیم که بتواند کشور را عادلانه بازسازی کند، ضروری است. ما نظر مردم لبنان را به حکمیت می‌پذیریم و خواهان اعمال آزادی هستیم و برای این آزادی خون داده‌ایم.

این نماینده لبنانی در پایان با اشاره به اینکه اگر مانور اسرائیل با هدف تأثیرگذاری بر انتخابات باشد، مقاومت در کمین نشسته است، افزود: ما بیشتر از همه به آزادی اعتقاد داریم و نظر کسی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهیم و مردم احساس خطر نمی‌کنند زیرا جوانانی هستند که چشمانشان بیدار است.

«میشل عون» هم رأی خود را به صندوق انداخت

آخرین خبرها از فرایند برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان حاکی از آن است که «میشل عون» رئیس جمهور این کشور دقایقی پیش رأی خود را به صندوق انداخت. رئیس جمهور لبنان پس از شرکت در انتخابات و انداختن رأی خود به صندوق در حوزه انتخابی «حاره حریک» گفت: هیچ شهروندی نمی‌تواند در مورد یک موضوع اصلی و اساسی که همان انتخاب نظام حکومتی است، بی طرف بماند.

میشل عون در ادامه خطاب به مردم لبنان گفت: از شما می‌خواهم با حضور گسترده در انتخابات بین کسانی که واقعاً برای کشور کار کرده و کسانی که هیچ اقدامی انجام نداده‌اند، تفاوت قائل شوید.

وی تصریح کرد: حضور در انتخابات وظیفه همه شهروندان است و این فرصت هر چهار سال یک بار فراهم می‌شود و امیدوارم همه این وظیفه را ادا کنند. پایگاه النشره هم از حضور «جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی در حوزه انتخابی «البترون» و انداختن رأی خود به صندوق خبر داد.

شیخ احمد قبلان: در مسیر مقاومت و دفاع از لبنان ثابت قدم هستیم

شیخ «احمد قبلان» مفتی سرشناس لبنانی پس از شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور و انداختن رأی خود به صندوق در حوزه «میس الجبل» استان نبطیه گفت: در مسیر مقاومت، استقامت و دفاع از کشور، ثابت قدم و استوار هستیم. وی افزود: امروز یک روز تاریخی و تعیین کننده است و امکان ندارد ما سست و بی تفاوت باشیم.

به گزارش العهد، «بسام مولوی» وزیر کشور لبنان هم با حضور در یکی از حوزه‌های انتخابی طرابلس رأی خود را به صندوق انداخت و سپس در سخنانی گفت: تنها راه بازگرداندن لبنان به مسیر صحیح، شرکت گسترده در انتخابات امروز است. از همه مردم لبنان و اهالی طرابلس درخواست می‌کنم که افراد اصلح را انتخاب کنند چرا که آنها می‌توانند خیر و خوبی را برای کشور به ارمغان بیاورند.

وی افزود: مشکلات اداری انتخابات تا کنون اندک بوده و اوضاع امنیتی بسیار مطلوب است. ۸۰ هزار نیروی نظامی و امنیتی مأموریت تأمین امنیت حوزه‌های انتخابیه در سراسر لبنان را به عهده دارند. پایگاه خبری «النشره» هم از حضور «حسان دیاب» و «فؤاد السینوره» نخست وزیران پیشین لبنان در انتخابات پارلمانی خبر داد.

میقاتی: فرایند انتخابات به خوبی پیش می رود

پایگاه خبری «النشره» نیز از شرکت نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان در انتخابات پارلمانی این کشور و انداختن رأی به صندوق یکی از حوزه‌های انتخاباتی طرابلس خبر داد. میقاتی پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت فرآیند انتخابات تا کنون به خوبی پیش رفته است.

صفی الدین: مردم برای آبادانی لبنان افراد صادق را انتخاب کنند

«سید هاشم صفی الدین» معاون اجرایی حزب الله لبنان صبح امروز و تنها دقایقی پس از آغاز انتخابات پارلمانی در این کشور، با حضور در حوزه انتخابیه منطقه «دیر قانون النهر» شهرستان «صور» در جنوب لبنان رأی خود را به صندوق انداخت.

هاشم صفی الدین در سخنانی پس از انداختن رأی خود به صندوق گفت: زمان سخن گفتن و شعار به پایان رسید و اکنون زمان رأی دادن است. وی از مردم لبنان خواست در انتخابات پارلمانی حضور گسترده و قدرتمند داشته باشند و افراد صادقی را انتخاب کنند که بتوانند از کشور محافظت کرده و آن را آباد سازند.

همچنین شیخ «محمد یزبک» رئیس هیئت شرعی حزب الله لبنان پس از شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور گفت: امروز برای ساختن کشور قوی و عدالت محور یک روز تعیین کننده است.

وی ادامه داد: نیروهای ارتش برای دفاع از خون شهدا، محافظت از وطن و ساختن یک کشور با عزت، مستقل و مرفه حضور گسترده دارند.

شیخ یزبک تصریح کرد: ما به مردم خود افتخار می‌کنیم و امیدواریم همه آنها در انتخابات حضور داشته باشند. ما به مردم خود مژده پیروزی می‌دهیم.

شیخ «عبداللطیف دریان» مفتی اعظم (اهل سنت) لبنان ضمن شرکت در انتخابات در یکی از حوزه‌های بیروت از همه مردم این کشور خواست پای صندوق‌های رأی حاضر شوند و آنچه را که می‌خواهند از طریق صندوق‌های رأی محقق سازند.

وی افزود: همه ما این فرصت را داریم که درد، مظلومیت و نیازهای خود را در این کشور بیان کنیم. تغییر از طریق صندوق‌های رأی رخ می‌دهد و این تغییر باید به نفع لبنان، لبنانی‌ها، آینده ما و آینده فرزندان و نوه‌های ما باشد.

شیخ دریان در پایان سخنانش خطاب به مردم لبنان گفت: لبنان در این روز تاریخی و مهم شما را می‌خواند. پس مبادا که امروز در انتخابات شرکت نکنید. برای کسانی که در انتخابات پیروز می‌شوند آرزوی موفقیت می‌کنیم و امیدواریم با جدیت در پذیرش مسئولیت، آنچه را که از لبنان باقی مانده است، نجات دهند.

شیخ «علی الخطیب» نایب رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان هم پس از رأی دادن در حوزه «لبّایا» گفت: امیدوارم همه لبنانی‌ها به پای صندوق‌های رأی بیایند و آزادانه رأی دهند.

تیراندازی به مقر ارتش در عکار/ زخمی شدن دو نظامی ارتش

شبکه تلویزیونی المیادین از تیراندازی از جانب یک خودرو به یک مقر ارتش لبنان در منطقه عکار در شمال این کشور و زخمی شدن دو نظامی ارتش خبر داد. بر اساس این گزارش، ستاد اطلاع رسانی ارتش لبنان اعلام کرد که عاملان تیراندازی در عکار بازداشت شده اند.

آماری از انتخابات

در این انتخابات که هر ۴ سال یکبار برگزار می شود، ۱۰۳ لیست انتخاباتی متشکل از ۷۱۸ نامزد در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای انتخاب ۱۲۸ نماینده در پارلمان رقابت می‌کنند.

۱۲۸ کرسی مذکور به شرح زیر تقسیم شده است: ۲۸ کرسی برای سنی ها، ۲۸کرسی برای شیعیان، ۸ تا برای دروزی‌ها، ۳۴ کرسی برای مارونی‌ها، ۱۴ کرسی برای ارتدوکس‌ها، ۸ کرسی برای کاتولیک‌ها، ۵ کرسی برای ارمنیان، دو کرسی برای علوی‌ها و یک کرسی برای اقلیت‌های داخل جامعه مسیحی.

تعداد کل رای دهندگان لبنانی ۳.۹ میلیون نفر از جمله ۲۲۵ هزار رای دهنده در خارج از کشور است.

رای گیری از اتباع لبنانی خارج از این کشور ۶ و ۸ مه در ۵۸ کشور برگزار شد که بر اساس آمار رسمی، نرخ مشارکت آنها به ۶۳ درصد رسید.

سکوت انتخاباتی

از نیمه شب جمعه تا پایان امروز یکشنبه، لبنان وارد مرحله سکوت انتخاباتی شد و رسانه‌های دیداری و شنیداری و مکتوب و همچنین تمامی نامزدها و احزاب سیاسی حق ادامه تبلیغات را ندارند.

نتایج اولیه انتخابات به تدریج از روز دوشنبه مشخص می‌شود تا پس از پایان مراحل شمارش آرا از سوی وزارت کشور به طور رسمی اعلام شود.

نخست‌ وزیر لبنان در ساعات اولیه صبح امروز (یکشنبه) در منطقه طرابلس رأی خود را به صندوق انداخت.

صندوق‌های رأی لبنان در ساعت ۷ صبح امروز فعالیت خود را در ۱۵ دایره انتخاباتی آغاز کردند.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، با حضور در یک مرکز رأی‌گیری در طرابلس رأی خود را به صندوق انداخت.

او در اظهاراتی کوتاه به خبرنگاران گفت که «تا الان اوضاع رأی‌گیری به خوبی پیش رفته است».

۷۱۸ نامزد شامل ۱۵۷ زن در ۴۸ لیست انتخاباتی برای دستیابی به ۱۲۸ کرسی رقابت می‌کنند.

۳.۹ میلیون رأی دهنده حق مشارکت در انتخابات را دارند. رأی گیری تا ساعت ۱۹ برگزار خواهد و پس از آن شمارش آرا آغاز خواهد شد.

تدارکات و آمادگی‌ها

همچنین از صبح روز شنبه توزیع صندوق های رای در مناطق مختلف لبنان با نظارت مقامات محلی هر منطقه آغاز شد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان شنبه گفت: دولت تمامی مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و دموکراتیک را تکمیل کرده است.

وی افزود: فقط این مانده که لبنانی ها با حضور در مراکز اخذ آرا، رای دهند تا صدای آنها شنیده شود و نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

همزمان موریس سلیم، وزیر دفاع لبنان در بیانیه‌ای گفت: ارتش برای حفظ امنیت انتخابات در تمام مناطق لبنان آمادگی کامل دارد.

ناظران خارجی

این انتخابات تحت نظارت داخلی و خارجی انجام خواهد شد و حدود ۳۰۰ ناظر از اتحادیه اروپا و همچنین ناظرانی از اتحادیه عرب و سازمان بین المللی فرانکفونی در آن حضور خواهند داشت.

به گفته تحلیلگران، این انتخابات بسیار مهم است، زیرا اولین انتخابات پس از اعتراضات ش مردمی در سال ۲۰۱۹ و پیش از انتخابات ریاست جمهوری است که برای اکتبر آینده برنامه ریزی شده است.

امروز همزمان با آغاز برگزاری انتخابات پارلمانی در لبنان، روزنامه‌های این کشور و جهان عرب در تیترهای متعددی به این رخداد پرداخته‌اند.

عناوین انتخاباتی روزنامه‌های لبنان و جهان عرب را از نظر می‌گذرانیم:

الدیار

-روز نبرد بزرگ؛ نبرد مسیحیان، ابهام در آرای سنی‌ها و تلاش طرف‌های شیعی برای جلوگیری از شکاف

– نتایج انتخابات و شگفتی‌هایی احتمالی

-آماده باش امنیتی برای حفظ امنیت انتخابات

-هدف میشل عون؛ انتخاب نخست وزیر جدید برای تکمیل نقشه راه خود

النهار

-نقشه سیاسی در انتخابات امروز چگونه رقم خواهد خورد؟

الانباء

-لبنانی‌ها امروز لبنانی را که می‌خواهند برمی‌گزینند

الشرق الاوسط

-انتخابات امروز حجم تغییر دیدگاه سنی‌ها در لبنان را نمایان می‌کند

-پیش بینی وقوع شگفتی در بیروت، طرابلس و عکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.