بایدن تحریم نفت ایران را تمدید کرد
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
همایش «فردوسی؛ شاعر حماسه‌سرای بزرگ فارسی» در پاکستان برگزار شد
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

کرملین: مخالف دیدار پوتین و زلنسکی نیستیم/پیشنهادات مسکو و شروط کی‌یف

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در دیدار با خبرنگاران درباره احتمال دیدار روسای جمهور دو کشور توضیح داد و گفت: در اینجا وضعیت به هیچ وجه تغییر نکرده است، شما موضع رئیس جمهور روسیه را به خوبی می‌دانید، هیچ کس اصولا مخالف برگزاری چنین جلسه‌ای نیست اما باید مقدمات و زمینه آن به خوبی فراهم شده و برای آن آماده شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: موضوع تنها تنظیم یک سند مناسب است که باید در بالاترین سطح نهایی شود.

پسکوف همچنین با بیان اینکه هیچ گونه تلاشی برای حرکت به سمت سند مشترک روسیه و اوکراین وجود ندارد، عنوان داشت:‌ هیچ پاسخی از سوی کی‌یف به پیشنهادات مسکو وجود ندارد. شرایط ما کاملا مشخص است و به وضوح اعلام شده است. همه اینها به طرف اوکراینی تحویل داده شده ولی هیچ پاسخی دریافت نکردیم.

این اظهارات پس از آن ایراد شد که روز جمعه ولودیمیر زلنسکی اعلام کرد آماده گفتگو با پوتین است.

ولادیمیر مدینسکی، مذاکره کننده ارشد روسیه روز دوشنبه به صراحت اعلام کرد که مذاکرات بین مسکو و کی‌یف با هدف دستیابی به راه حلی برای مناقشه که صلح را بین دو کشور برقرار کند،متوقف نشده، بلکه از راه دور و به صورت مجازی انجام شد.

همچنین «ابراهیم کالین» سخنگوی رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین آماده دیدار با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود است.

کالین در این باره گفت: طی سفرمان به کی‌یف، دیداری با زلنسکی داشتم. وی از ترکیه به خاطر نگرش سازنده و متعادل و حمایتی که از اوکراین می‌کند، تشکر و تاکید کرد که آنها به ترکیه اعتماد کامل دارند. علاوه بر این، زلنسکی تأیید کرد که آماده است با میانجیگری رئیس جمهور کشورمان با پوتین دیدار کند.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین امروز اعلام کرد که مسکو امکان دیدار رؤسای جمهور روسیه و اوکراین را رد نمی‌کند، اما این مسئله نیازمند برخی اقدامات مقدماتی است.

وی در این باره گفت: در قبال این مسوله موضع به هیچ وجه تغییر نکرده است. شما موضع رئیس جمهور روسیه را به خوبی می‌شناسید. هیچکس امکان چنین جلسه‌ای را رد نمی‌کند، اما باید برای آن آماده شد و آمادگی برای این جلسه می‌تواند و باید صرفاً در تدوین یک سند مناسب بیان شود که پس از آن باید در بالاترین سطح نهایی شود.

پسکوف همچنین اضافه کرد که کی‌یف هنوز پاسخی نسبت به پیشنهادات ارائه شده توسط مسکو نداده است.

همچنین در خبر دیگری آمده است: «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی ایتالیایی، اعلام کرد که حاضر است بدون هر گونه اتمام حجت از سوی طرف روسی، فقط با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه دیدار کند.

زلنسکی در این باره گفت: در تمام این هشت سال ما می‌خواستیم با روسیه صحبت کنیم. الان دیدگاه جامعه نسبت به این موضوع مثبت نیست. با این وجود، من به عنوان رئیس جمهور آماده هستم با پوتین صحبت کنم، اما فقط با او، بدون واسطه و بر اساس شرایط گفتگو و نه اولتیماتوم.

وی همچنین در ادامه از تلاش «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه برای یافتن راهی برای خروج از وضعیت بین روسیه و اوکراین انتقاد کرد.

رئیس جمهور اوکراین گفت: ما نباید به دنبال راهی برای روسیه باشیم، ماکرون بیهوده این کار را می‌کند. ماکرون می‌خواست در میانجیگری بین ما نتایج مشخصی پیدا کند و آن را نیافت. و نه از طرف ما، بلکه از طرف روسیه. من باید برای حفظ شأن پوتین امتیازاتی در مورد حاکمیت مان بدهم که به گمانم این مسئله از سوی برخی رهبران چندان درست نیست. ما حاضر نیستیم چیزی را برای کسی حفظ کنیم و برای این کار سرزمین‌های خود را از دست بدهیم. به نظر می‌رسد که این ناعادلانه است، این زمان از دست رفته است.

درخواست زلنسکی برای دیدار مستقیم با پوتین در حالی مطرح شده است که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین امروز اعلام کرد که مسکو امکان دیدار رؤسای جمهور روسیه و اوکراین را رد نمی‌کند، اما این مسئله نیازمند برخی اقدامات مقدماتی است.

پسکوف همچنین اضافه کرد که کی یف هنوز پاسخی نسبت به پیشنهادات ارائه شده توسط مسکو نداده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.