کرملین: مخالف دیدار پوتین و زلنسکی نیستیم/پیشنهادات مسکو و شروط کی‌یف
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ لبنان؛ جدال قدیم و جدید
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

همایش «فردوسی؛ شاعر حماسه‌سرای بزرگ فارسی» در پاکستان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مؤسسه پژوهشی فرهنگ دیپلماسی و گفتگو، پرفسور سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو، طی سخنرانی در آیین افتتاحیه این همایش تأکید کرد: فردوسی در گستره فرهنگ و زبان فارسی، در شمار پرآوازه‌ترین حماسه‌سرایان جهان، جایگاهی بس رفیع دارد؛ اشعار فردوسی در کشورهایی همچون افغانستان، ایران، تاجیکستان ، پاکستان و منطقه قفقاز خوانده می شود.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در بخشی از سخنان خود همگان را به شناخت اندیشه‌ها و آرمان‌های والای این شخصیت جهانی فراخواند و گفت: تاکنون ترجمه‌های بسیاری از شاهنامه در سراسر جهان به انتشار رسیده و ادبیات کشورهای مختلف را تحت تأثیر قرار داده است. ابعاد شاهنامه تقریباً همه مسائل مورد ابتلای بشریت را شامل می‌شود. این اثر فاخر ادبی، دستورنامه‌ای است که بازتاب‌ دهنده مسائل متعدد انسانی، همچون خردگرایی و وطن‌دوستی است و آدمی را به بالاترین مرتبه انسانی فرامی‌خواند.

در این مراسم که با اجرای دکتر کمیل قزلباش برگزار شد؛ سید حسین تقی‌زاده‌ واقفی، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ج.ا.ایران در کویته؛ دکتر شکیل روشن، رئیس دانشگاه اسلامی الحمد؛ پروفسور صدف چنگیزی، شاعر و نویسنده؛ دکتر عبدالرئوف رفیقی، دکتر عبدالله واثق عباسی و دکتر شاه‌محمود شکیب، استادان ادبیات فارسی از دانشگاه بلوچستان؛ دکتر سلطان الطاف علی، فعال در عرصه زبان فارسی؛ استاد سرور جاوید، شاعر و نویسنده؛ دکتر ابوالقاسم قوام، استاد دانشگاه فردوسی مشهد و الهام حدادی، کارشناس میز پاکستان در بنیاد سعدی نیز به ایراد سخنرانی یا صدور پیام پیرامون جایگاه بلند و اندیشه‌ متعالی حکیم فردوسی پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.