دیپلماسی واکسن در دولت سیزدهم
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
سیاست خارجی آقای رئیسی گفت‌وگوی بی‌واسطه
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

دیپلماسی نخبگانی در دولت سیزدهم

بدون تردید گفت‌وگوی سیاستمداران در عالی‌ترین سطح یکی از تأثیرگذارترین وجوه دیپلماسی است و از این منظر رئیسی در ماه‌های اخیر این وجه از دیپلماسی را در بالاترین سطح ممکن به منصه ظهور گذاشته است.

بی‌تردید گفت‌وگوی سیاستمداران در عالی‌ترین سطح یکی از تأثیرگذارترین وجوه دیپلماسی است و از این منظر رئیس دولت سیزدهم در ماه‌های اخیر این وجه از دیپلماسی را در بالاترین سطح ممکن به منصه ظهور گذاشته است.

چنانکه اگر قرار بود در مسیر صعب‌العبور مبارزه با پاندمی کرونا و فرصت‌های رخ داده در مسیر تقویت همکاری‌های منطقه‌ای تعللی از آن دست که پیش از آن تجربه می‌شد، رخ بدهد، شاید نتیجه امری دور و خارج از دسترس می‌نمود و ایران همچنان در حال دست و پنجه و نرم کردن با خسارت‌های ویرانگر «کووید ۱۹» و رایزنی‌های بی‌حاصل در سمت اشتباه سیاست خارجی بود.

آنچه طی ماه‌های اخیر و در فاصله کمتر از شش ماه از زمان روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی در عرصه دیپلماسی عمومی رخ داده است، پیگیری یک رفتار هدفمند و با پشتوانه فکری و با هدف تأثیرگذاری رویدادهایی بوده است که پیشتر دولت در عرصه‌های مربوط به آنها اعلام برنامه کرده است. فعال شدن دیپلماسی عمومی و فردی رئیس جمهور که تاکنون اگر نگوییم رئیسی یک‌تنه آن را به پیش برده است، باید بگوییم بیشترین بار آن را به دوش گرفته است؛ حاصل اعتقاد داشتن به گفت‌وگو و تأثیرگذاری آن است.

چه آنکه کلمات، اعلام مواضع و پاسخ گفتن به ابهام‌ها می‌توانند همچون تأثیر خود بر افکار عمومی بر فضای گفتمانی حاکم تأثیر بگذارند و به طور غیر مستقیم تصمیمات نخبگان سیاسی را هدف قرار دهد. از این‌رو دیپلماسی فردی رئیس‌جمهور ایران ذیل کلید واژه «تعامل سازنده و گسترده» در فراسوی مرزها طی ماه‌های گذشته یکی از فعال‌ترین ادوار خود را پشت سر گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.