اجماع بر سر منافع ملی در مذاکرات وین
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
دیپلماسی نخبگانی در دولت سیزدهم
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

دیپلماسی واکسن در دولت سیزدهم

آبی شدن نقشه کرونایی کشور تنها چند ماه بعد از آنکه دولت جدید، درست در هنگامه قربانی شدن روزانه قریب به هزار نفر از شهروندان مبتلا به کرونا قدرت را در دست گرفت، از نخستین و مهم‌ترین نتایج سازنده ابتکارات فردی رئیس‌جمهور بود که بدون اتلاف وقت کوشید همکاری کشورهای دوست را جهت واردات واکسن ضد کرونا در کوتاه مدت به بالاترین سطح ممکن برساند. رئیسی در نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از بحث و بررسی آخرین وضعیت تأمین منابع ارزی واردات واکسن کرونا، دستور داد همه اقدامات و تمهیدات لازم برای تسریع در تأمین منابع لازم برای واردات واکسن به میزان مورد نیاز با اولویت به کار گرفته شود. او خود، نخست برای تحقق این هدف آستین بالا زد.

گفت‌وگوهای متوالی‌اش با مقام‌های عالیرتبه چین، روسیه، ژاپن و بسیاری دیگر از کشورهایی که آمادگی خود را برای همکاری با ایران در مواجهه تمام عیار با بیماری کرونا اعلام کرده بودند، مجموعه‌ای از تلاش‌هایی بود که بر درستی گزاره ثمربخشی ابتکار عمل فردی رئیسی مهر تأیید می‌گذارد.

ورود جدی رئیس جمهور به عرصه تقابل با بیماری مرگبار کرونا و پیگیری شخصی او از یک سو سبب شد مقام‌های عالیرتبه دیگر کشورها مسیر کمک به ایران را در مقابله با کرونا تسهیل کنند و در داخل هم در کمترین زمان ممکن، هماهنگی بین بخش‌های فعال و مؤثر در سیاست خارجی و تمرکز در تصمیم‌گیری برای رفع بحران موجود حاصل شود. این چنین بود که رضا زبیب، دستیار وزیر امور خارجه که در صفحه شخصی توئیتری خود، به طور مرتب از تأمین و ورود واکسن، از مسیرهای متعدد گزارش می‌داد، در گزارش اخیر خود درباره واردات محموله‌های واکسن این‌طور نوشت: «خدا را شاکرم که نه تنها قول «۱۲ میلیون دوز» محقق شد، بلکه واردات با بسته‌های فوق برنامه به ۱۷ (و شاید ۲۰) میلیون دوز می‌رسد. چشم‌انداز واردات عالی است.»

اینها در کنار واردات مجزای چندین میلیون دوز از سبدهای کواکس آسترازنکا بود که در کوتاه مدت از کشورهای دیگر چه به‌صورت خریداری و چه به صورتی اهدایی وارد ایران شد.

از این‌رو در نتیجه تلاش شخصی رئیس جمهور که بلافاصله بعد از آغاز کار با فعال کردن ظرفیت‌های مغفول در عرصه دیپلماسی به جریان افتاد، زمینه برای ورود انواع واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی فراهم شد و دولت با موفقیت در وارد کردن میلیون‌ها دوز واکسن در کوتاه زمان، ویروس مرگبار کرونا را مغلوبه کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.