همکاری ایران و مؤسسه رابرت کخ آلمان برای مبارزه با بحران کرونا
۰۳ آذر ۱۴۰۰
صد روز با طالبان و ارزیابی روابط بین‌المللی آن
۰۳ آذر ۱۴۰۰

نماینده ایران در سازمان ملل: تحریم علیه برنامه اقدام مقابله با قاچاق انسان

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دکتر مجید تخت روانچی در نیویورک در نشست عالی‌رتبه مجمع عمومی ملل متحد درمورد ارزیابی برنامه جهانی اقدام علیه قاچاق انسان صحبت کرد.

از دید ایشان، گفتگوهای دولت‌ها در نشست مجمع می‌تواند چالش‌های اجرای برنامه اقدام مقابله با قاچاق انسان و یافتن راهکارهای مقابله با آن‌ها بسیار کاربردی باشد. بی‌شک قاچاق انسان یکی از شنیع‌ترین جرایم فراملی محسوب می‌شود که نیازمند ارائه پاسخ جمعی به این تهدید است.

دراین‌زمینه، کنوانسیون ملل متحد در مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی و الحاقیه‌های آن تلاش داشته‌اند فضای مقرراتی منسجم فرامرزی ایجاد کنند. ایران به‌عنوان یکی از امضاکنندگان این کنوانسیون اقدامات لازم در راستای اجرای مفاد کنوانسیون مذکور و الحاقیه‌های آن را با هدف مبارزه با قاچاق انسان انجام داده‌ است.

تاکنون در مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۷ کنوانسیون ملل متحد در مبارزه با جرایم سازمان‌یافته ملی را ثبت کرده است و پس‌از بررسی نهایی این کنوانسیون درحال بررسی نهایی توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

جمهوری اسلامی ایران در سطح ملی قوانین و ابزارهای قانونی و مقرراتی متعدد جهت تحقق و تعقیب قضایی قاچاق انسان دارد. لایحه اصلاح قانون مقابله با قاچاق انسان در سال ۱۳۸۳ ازطرف دولت جمهوری اسلامی جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شد. آقای تخت روانچی عنوان کرد پیش‌نویس لایحه مذکور با در نظر گرفتن این مسئله به‌عنوان یک جرم با شأنی همانند ارتکاب قاچاق زنان و کودکان تمرکز دارد. به‌روزرسانی این قوانین ملی درنهایت منجر به تقویت همکاری‌های بین‌المللی در خصوص موضوع خواهد شد.

نماینده کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عنوان کرد کارکنان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به‌رغم عدم دسترسی به ابزارها و منابع مورد نیاز که ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران است و فقدان حمایت‌های مورد نیاز بین‌المللی، شجاعانه با گروه‌های جنایت‌کار سازمان‌یافته مبارزه می‌کند. به گفته نماینده کشورمان، جمهوری اسلامی ایران تعهدات خود در زمینه با قاچاق انسان و نقش ارکان ملل متحد به‌ویژه دفتر مقابله با جرم و جنایت سازمان ملل متحد را در این رابطه مورد شناسایی قرار می‌دهد. او تصریح کرده است ما در جمهوری اسلامی ایران، جامعه بین‌المللی را به ارائه کمک‌های فنی متناسب، در دسترس و اثربخش به کشورها به‌منظور مقابله مؤثر با این جرم فرامی‌خوانیم.

 

فرهنگ دیپلماسی، دیپلماسی برای همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.