نماینده ایران در سازمان ملل: تحریم علیه برنامه اقدام مقابله با قاچاق انسان
۰۳ آذر ۱۴۰۰
سخنگوی گمرک: تجار به مرز میلک محموله نفرستند
۰۳ آذر ۱۴۰۰

صد روز با طالبان و ارزیابی روابط بین‌المللی آن

یکصد روز از قدرت‌یابی طالبان در افغانستان می‌گذرد. مقامات و رهبران، به‌ویژه دستگاه دیپلماسی این کشور به رهبری امیرخان متقی تلاش کرده‌اند جهانیان را متقاعد کنند درهای این کشور برای همکاری و برقراری ارتباط با نظام بین‌الملل باز است.

طالبان در مدت صد روز اول برای کسب مشروعیت تلاش گسترده‌ای، ازجمله سفرهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دیدارهایی با مقام‌های کشورهای آسیایی و اروپایی داشته و حتی نامه‌ای درمورد آزادسازی ذخایر ارزی به کنگره آمریکا ارسال کرده‌ است.

تاکنون نمایندگان دیپلماتیک شش کشور به افغانستان سفر کرده‌اند. باید گفت سیاست خارجی و روابط دیپلماتیک طالبان در صد روز نخست با کشورهای خارجی بسیار محدود و در سطح چند کشور منطقه و همسایه بوده‌ است.

کشورهای مختلف دنیا به‌استثنای پاکستان، چین، قطر و امارات متحده عربی منتظر هستند ببینند آیا طالبان به آنچه می‌گوید و در رسانه‌ها عنوان می‌کند متعهد است یا خیر.

دستگاه دیپلماسی طالبان در صد روز گذشته بسیار فعال بوده‌ است. باوجوداین، برایند این نشست‌ها نتوانسته‌ است خواسته طالبان برای به‌رسمیت شناخته شدن را برآورده کند.

تشکیل حکومت فراگیر، رعایت ارزش‌های حقوق‌بشری، تضمین حق کار برای زنان و تحصیل دختران، حفظ آزادی بیان و تبدیل نشدن خاک افغانستان به پناهگاه امن تروریست‌ها از مسائل کلیدی است که در هر نشستی بر تحقق آنان پافشاری شده‌ است. طالبان اعلام کرده‌ است که همه این خواسته‌ها را عملی کرده‌ است.

دفاتر نمایندگی‌های سیاسی ۱۱ کشور ازجمله ایران، پاکستان، چین، روسیه، ترکیه، قطر، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، ایتالیا و امارات متحده عربی در افغانستان باز است. پاکستان، چین، روسیه و بریتانیا از کشورهایی هستند که بارها به‌طور مستقیم و آشکار بر تعامل با حکومت جدید افغانستان تأکید داشته‌اند.

 

فرهنگ دیپلماسی، دیپلماسی برای همه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.