خطیب‌زاده در واکنش به سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه
۰۲ آذر ۱۴۰۰
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تهران شد
۰۲ آذر ۱۴۰۰

همکاری دوجانبه ایران و آذربایجان در حوزه های تجارت، حمل‌و‌نقل، انرژی و گردشگری

در دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان بر همکاری‌های دوجانبه این دو کشور تأکید شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک برای آزادسازی اراضی جمهوری آذربایجان، آن را زمینه‌ساز شروع فصل نوین مناسبات اقتصادی دو کشور و گسترش روابط تجاری دانست که با‌توجه‌به پیوندهای عمیق دو ملت مسیر همکاری‌های دوجانبه آتی را تسهیل خواهد کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به موضع ادامه دائمی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی کشورها، بر تغییرناپذیری مرزهای بین‌المللی در منطقه تأکید کرد.

وی همچنین ازطرف شرکت‌های ایرانی برای مشارکت در بازسازی مناطق تازه آزادشده آذربایجان اعلام آمادگی نمود و تصریح کرد دو کشور می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی در حوزه‌های تجارت، حمل‌ونقل، انرژی و گردشگری در روند رو به گسترش همکاری‌ها با استناد به موفقیت‌های دو کشور در زمینه واکسیناسیون، بر لزوم تسهیل مراودات اتباع طرفین و برقراری مجدد پروازها وارد عمل شوند.

همچنین در این دیدار، شاهین مصطفی‌یف با ابراز خرسندی از سفرش به ایران، عنوان کرد وزرای نفت و راه‌و‌شهرسازی جمهوری اسلامی ایران را ملاقات کرده و خشنود است که با یکدیگر توانسته‌اند به توافقاتی تاریخی در حوزه نفت و گاز و حمل‌ونقل برسند.

شاهین مصطفی‌یف افزایش مبادلات تجاری ایران و آذربایجان را از ابتدای سال ۲۰۲۱ که در حدود ۲۲ درصد مبادلات تجاری را در دوران کرونا افزایش داد، نشانگر مناسبات دوستانه و ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان و همچنین معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان در بخش دیگری از سخنان خود درمورد اجلاس پیش روی سران اکو و اسناد توافقات تحت این سازمان نیز صحبت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.